مصاحبه با سفیر عراق در ایران

سفیر عراق در ایران در مصاحبه با شبکه خبر به سوالات این شبکه درباره روابط دو کشور، خروج اشغالگران از عراق، منافقین، دولت آینده عراق و مسائل دیگر پاسخ داد.
متن مصاحبه محمد مجید الشیخ، در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به شرح زیر است.

روابط کنونی عراق و جمهوری اسلامی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟
در ابتدا برای برگزاری این مصاحبه از شبکه خبر تشکر می کنم. 
در پاسخ به این سوال هم باید بگویم، روابط ایران و عراق به یاری خدا به مرحله خوبی رسیده است، اما تلاش می کنیم، این روابط بهتر شود؛ ما مراحل سختی را پشت سرگذاشتیم و این روابط به تدریج بهتر شده است و اکنون به سطح خوبی از روابط بین کشور های عربی ، همسایه و جهان رسیده ایم. 


محمد مجید الشیخ افزود: ما معتقدیم مشترکات زیادی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق وجود دارد که از جمله آن، مرز طولانی بین دو کشور است؛  1336 کیلومتر مرز مشترک داریم. 

مجید الشیخ گفت: همچنین مشترکات تاریخی فراوانی با هم داریم و اراده سیاسی مسئولان دو کشور در بالاترین سطح برای گسترش روابط و همکاری در همه زمینه ها وجود دارد، که از جمله این همکاری ها موضوع تعیین حدود مرزی مشترک است که در این باره کمیته ای تشکیل شده است.

وی افزود: در حوزه همکاری های اقتصادی نیز اکنون روابط دو کشور عالی و در حال گسترش است، به طور که اکنون صادرات ایران به عراق بیش از 5 میلیارد دلار است و این پیشرفت بزرگی  برای ایران است که به یکی از بزرگترین صادر کنندگان کالا به عراق تبدیل شده است . 

سفیر عراق در ادامه گفت: از همکاری های دیگر بین دو کشور  واردات مشتقات نفتی و برق به عراق، از ایران است، همچنین  دو کشور توافقنامه هایی درباره ساخت راه آهن دارند و پیشرفت زیادی در این زمینه ها داشته ایم و امیدواریم این روابط گسترش یابد.

محمد مجید الشیخ درباره سفر زائران ایرانی به عراق نیز گفت، پیشتر 200 زائر ایرانی وارد عراق می شدند، اما اکنون به جایی رسیده ایم که در برخی مناسبت ها تا 5 هزار نفر زائر ایرانی وارد عراق می شوند. 

با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران بیشترین مرز را با عراق دارد چه نقشی در تامین امنیت این کشور می تواند داشته باشد؟
باید بگویم امنیت زائران و تجار به منزله امنیت عراقی ها است و  دولت عراق در تامین امنیت تلاش زیادی کرده و پیشرفت زیادی هم در این باره داشته است. 

با وجود اینکه برخی شبکه های ماهواره ای و تلویزیون های مغرض تلاش می کنند اوضاع عراق را نا امن جلوه دهند اما در عراق مشکل امنیتی وجود ندارد و اوضاع روز به روز بهتر می شود و قدرت نیروهای مسلح عراق از گذشته بیشتر شده است .

پیشتر مشکلات امنیتی زیادی از جمله بمب گذاری ها و عملیات انتحاری در عراق وجود داشت ولی اکنون قدرت نیروهای امنیتی و مسلح عراق بسیار زیاد است و در وضع بسیار خوبی به ویژه در  بغداد به سر می برند. 

بنابراین فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری تاجران، زائران و سرمایه گذاران به ویژه ایرانیان در عراق است و دولت این کشور نیز از آنها حمایت می کند،زیرا ممکن است این فرصت گرانبها 4 سال دیگر نباشد. 

توصیه می کنیم سرمایه گذاران از قانون سرمایه گذاری عراق در زمینه های زیر بنایی و نفت و غیره استفاده کنند.
 

برنامه دولت عراق برای خروج اشغالگران چیست؟
اوضاع امنیتی بسیاری از مناطق عراق اکنون در دست خود عراقی ها است و نیروهای آمریکایی و بیگانه از شهرهای عراق خارج و به پادگان های نظامی رفته اند و در زمینه امنیت نقش عمده ای ندارند، ممکن است اگر توان نیروهای عراقی کاهش یابد،دولت عراق از آنها استفاده کند. 

اگر پیشتر توجه می کردید، نیروهای آمریکایی در شهرهای عراق حاضر بودند ولی اکنون در پادگان ها هستند و تعداد آنها روز به روز کمتر می شود؛ اکنون شمار نظامیان خارجی 90 هزار نفر است در حالی که قبل از امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا تعداد انها 170 هزار نفر بود.

همچنین قرار است، سپتامبر آینده شمار نظامیان خارجی مستقر در عراق به 50 هزار نفر برسد و همانطور که در توافقنامه امنیتی مشخص شده است، تا پایان سال 2011 نظامیان خارجی به طور کامل از عراق خارج می شوند و شما در خیابان ها و پادگان های عراق نشانی از انها نخواهید دید. 

اکنون نیروهای مسلح عراقی اوضاع زمینی و هوایی عراق را در کنترل دارند، البته گاهی از نیروهای بیگانه کمک می گیریم، همان طور که در کشتن ابومصعب الزرقاوی و ابوایوب المصری از آنها کمک گرفتیم؛ ولی نیروهای مسلح عراقی و امنیت عراقی و اطلاعات عراق این نقشه را اجرا کردند.

وضعیت تشکیل دولت آینده عراق چگونه است؟
انتخابات عراق در بهترین شکل ممکن برگزار شد و در خاورمیانه و  جهان، نمونه بود؛ مردم عراق زن و مرد و پیر و جوان با وجود تهدیدات گروه های تروریست و مجرمان، از جمله بعثی ها به پای صندوق های رای رفتند و این رای و اراده ملتی زنده است. 

درباره تشکیل دولت نیز سه شنبه شب، دولت قانون و ائتلاف ملی با یکدیگر ائتلاف کردند و ممکن است این دو ائتلاف، دولت اینده عراق را تشکیل دهند و نخست وزیر از یکی از این دو ائتلاف انتخاب شود؛ بنابر این در آینده نزدیک شاهد تشکیل مجلس نمایندگان باشیم.

پس از موافقت و پذیرش آرا توسط دادگاه عالی عراق، دولت آینده عراق با رای و اراده مردم برای مدت 4 سال آینده انتخاب می شود. 

حضور منافقین در عراق از مشکلات حل نشده  و سبب نگرانی مردم ایران و عراق است، برنامه دولت عراق برای اخراج منافقین چیست؟
حضور منافقین در عراق موضوع جدیدی نیست و آنها از زمان رژیم بعث در این کشور حضور یافته اند، اما دولت کنونی و ملت عراق با حضور آنان در این کشور مخالف است؛اما مشکل این است که هیچ کشوری حاضر به پذیرش منافقین نیست، اگر کشوری امروز اعلام آمادگی برای پذیرش آنان کند، ما آنها را فردا خارج می کنیم!زیرا آنها تنها علیه ایران نیستند،بلکه ضد ملت عراق هم هستند و در انتفاضه مردمی عراق، علیه آنان وارد عمل شدند. 

اما همانطور که می دانید بر اساس منشور ملل متحد ما نمی توانیم آنها را به ایران تحویل بدهیم، یا به مرزها تبعید کنیم و دولت عراق کاملا درباره اخراج آنان جدی است. 

با سازمان ملل موضوع را مطرح خواهیم کرد، تا آنان را در اولین فرصت از عراق اخراج کنیم. 

برنامه دولت عراق برای حل مشکل گردو غبار چیست؟
دیدارهایی با طرف های ایرانی داشته ایم و وزارت محیط زیست عراق با همتایان ایرانی خود توافق کرده است که کمیته ای در این باره تشکیل شود و قضیه را پیگیری کند؛ این کمیته مسئول ایجاد راه های عملی برای حل این مشکل است. 

اگر این کمیته موفق شود، کشورهای دیگر مانند عربستان، کویت و سوریه نیز می توانند به آن بپیوندند تا این مشکل به طور کامل حل شود.

دیدگاه شما درباره حق ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای چیست؟
این موضوع دو بعد دارد. بعد نخست اینکه همانطور که رهبر و مسئولان ایران گفته اند،این کشور به لحاظ شرعی و اخلاقی با ساخت بمب اتمی مخالف است. 
بعد دوم، پرونده هسته ای ایران است که عراق بارها شفاف اعلام کرده و حتی وزیر امور خارجه این کشور نیز در کنفرانس تهران مطرح کرده است که عراق از دستیابی ایران به فناوری صلح آمیز هسته ای حمایت می کند،زیرا انرژی و دانش هسته ای مفید است و عراق می تواند از این دانش ایران بهره مند شود. 

به نظر شما آیا کشورهای منطقه نباید از زرادخانه های اتمی رژیم صهیونیستی نگران باشند؟
بی شک چنین است؛ سلاح های اتمی رژیم صهیونیستی برای مردم خاورمیانه و حتی مردم جهان تهدید است و باید منطقه از سلاح های کشتار جمعی خالی شود و جهان باید به سمت خلع  سلاح های اتمی حرکت کند،زیرا ما زیان های بمب اتمی را در هیروشیما و ناکازاکی دیدیم.
منبع :
تهران ، شبکه خبر ، گفتگو - گفتگو 15 اردیبهشت 1389  17:52
/ 0 نظر / 20 بازدید