رسوایی جدید برای مقامات کاخ سفید

افشای سند معامله غیرقانونی اتمی آمریکا و اسرائیل رسوایی دیگر برای مقامات کاخ سفید رقم زداین گزارش که چندین دهه جزء اسناد طبقه بندی محسوب می شد ، به بررسی نقش واشنگتن در فراهم کردن مواد هسته ای برای تل آویو می پردازد.

این سند که اکنون از حالت طبقه بندی خارج شده است، نشان می دهد بین سال های 957 و 1967 رژیم صهیونیستی از آمریکا اورانیوم قابل استفاده در سلاح اتمی دریافت می کرده است.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که دستگاه های امنیتی آمریکا در آن زمان همکاری لازم را برای دادن اطلاعات در این باره انجام نمی دادند که این کار باعث تاخیر در تکمیل و انتشار این گزارش شده است.

مسئولان آمریکایی اعلام کرده اند، افشای این سند، تاثیری بر روابط آمریکا - اسرائیل نخواهد داشت.

از جمله بندهایی که در این گزارش به آنها اشاره شده است " این مواد هسته ای برای استفاده در تسلیحات اتمی به صورت غیرقانونی توسط مدیر شرکت مواد و تجهیزات هسته ای (آمریکا) در اختیار اسرائیل قرار گرفت" و " این مواد با همکاری سیا توسط شرکت مواد و تجهیزات هسته ای در اختیار اسرائیل قرار گرفت" ، است.

رژیم صهیونیستی با کمک های آمریکا، انگلیس و فرانسه توانسته است حدود 300 بمب اتم در زرادخانه هسته ای خود انبار کند و به این ترتیب حتی انگلیس را نیز به لحاظ شمار این تسلیحات پشت سر گذارد.

این در حالی است که آمریکا همواره با ترفندهای مختلف از جمله تطمیع و تهدید جلوی تلاش های کشورهای منطقه را درخصوص افشای برنامه اتمی رژیم صهیوینستی گرفته است.

برنامه اتمی رژیم صهیونیستی، 40 سال قبل به کمک فنی فرانسه و با ایجاد تاسیسات دیمونا آغاز شد و این فعالیت ها تاکنون با وجود تولید صدها کلاهک اتمی هرگز مورد بازرسی کارشناسان و ماموران IAEA قرار نگرفته است.

ناتوانی و ضعف آژانس بین المللی انرژی اتمی در بازرسی و نظارت بر فعالیت گسترده اتمی رژیم صهیونیستی در حالی است که این نهاد بین المللی، تحت فشارهای آمریکا، در مقابل تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای مانع تراشی می کند.

/ 0 نظر / 20 بازدید