درمان پالپ زنده به بسته خدمتی دندانپزشکی اضافه شد

وزارت بهداشت از اضافه شدن درمان پالپ زنده به بسته خدمتی دندانپزشکی به منظور کاهش موارد غیرضروری کشیدن دندان در کشور خبر داد.
دکتر محمد حسین خوشنویسان با اعلام این خبر گفت: وقتی پوسیدگی در دندان پیشرفت می کند و به عصب دندان می‌رسد، نیاز به درمان استانداردی به نام «درمان ریشه» پیدا می‌کند که این درمان هزینه‌ زیادی دارد.

وی با بیان این که بیشتر افراد به خصوص در مناطق محروم شهری و روستایی به علت هزینه زیاد درمان ریشه که بین مردم به عصب کشی موسوم است، مجبور به کشیدن دندان های پوسیده می‌شوند، گفت: وزارت بهداشت به منظور پیشگیری از عوارض کشیدن دندان ها از پنج سال پیش اقدام به تامین بودجه طرح تحقیقاتی یکی از محققان دندانپزشکی در درمان پالپ زنده کرد.

رئیس اداره سلامت دهان و دندان با اعلام این که این روش درمانی که در آن از ماده ای کلسیمی برای پر کردن ریشه استفاده می شود و جایگزین مناسبی برای درمان ریشه دندان است، افزود: برای استفاده از درمان پالپ زنده در بسته خدمتی دندانپزشکی و آشنایی دندانپزشکان مراکز بهداشتی درمانی با این روش، کارگاه های آموزشی از ماه گذشته در همه استان های کشور اجرا شده است و تا دو هفته آینده این کارگاه های آموزشی به پایان می‌رسد.
وی یادآور شد: سالانه حدود دو میلیون دندان پوسیده در کشور کشیده می‌شود که با استفاده از این روش جدید می‌توان بین25 تا30درصد از کشیدن دندان های پوسیده پیشگیری کرد.

دکتر خوشنویسان همچنین گفت: ماده درمان پالپ زنده که در داخل کشور تهیه شده است، از نظر کیفیت و هزینه، امتیازات زیادی در مقایسه با مواد خارجی مشابه دارد و سالانه می‌تواند مقادیر قابل ملاحظه‌ای به صرفه‌جویی ارزی کمک کند.

رییس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: درمان پالپ زنده از دو هفته دیگر در همه مراکز بهداشتی درمانی به مردم ارائه می شود
/ 0 نظر / 24 بازدید