آمريكا زندانيان گوانتانامو را پنج هزار دلار مي‌خريد

 يك سازمان غير دولتي انگليس اعلام كرد آمريكا مظنونين به تروريسم را در افغانستان و پاكستان با پول خريداري كرده است.

A0054851.jpg

 به نقل از روزنامه ال پائيس اسپانيا، اين مطلب را سازمان "ريپريو" انگليس كه در زمينه دفاع از زندانيان گوانتانامو فعاليت مي‌كند، اعلام نمود.
در گزارشي كه به تازگي از سوي ريپريو انتشار يافته به نام "شاكر عامر" مقيم انگليس و زنداني در پايگاه دريايي گوانتانامو اشاره شده كه در سال 2002 در پاكستان ربوده و سپس به مبلغ پنج هزار دلار به نيروهاي آمريكايي فروخته شد.
بنابر گزارش ريپريو كه وكالت 33 تن از بازداشت شدگان گوانتانامو را بر عهده دارد شاكر عامر خود و ديگر زندانيان اين پايگاه آمريكايي را كساني مي داند كه هر روز به لحاظ ذهني و جسمي مي‌ميرند.
شاكر افزوده است: ما سالهاست كه در ميان اقيانوس فراموش شده‌ايم.
سازمان ريپريو همچنين افشا كرده كه زندانيان گوانتانامو با 48 پرواز مخفيانه و از يازدهم ژانويه سال 2002 به جزيره مرگ منتقل شدند.
در اين گزارش آمده است: دولت هاي اسپانيا و پرتغال بيش از آنچه كه خود اذعان كردند در پروازهاي مخفيانه سيا براي انتقال زندانيان گوانتانامو نقش داشته‌اند.
"آنا گومز" از نمايندگان پرتغالي پارلمان اروپا كه پيشتر به خاطر افشاگري درباره استفاده از حريم اين كشور براي انتقال زندانيان گوانتانامو از سوي دولت ليسبون مورد حمله قرار گرفته است رضايت خاطر خود از گزارش سازمان ريپريو را اعلام نمود.
گومز گفت: او شخصا از كانال‌هاي غير رسمي اطلاعات پروازهاي مخفيانه سيا را به دست آورده بود اما دولت پرتغال آنها را نفي مي‌كرد.

/ 0 نظر / 6 بازدید