ادعای آزمایش تجهیزات اتمی، جنگ روانی است

سخنگوی وزارت امور خارجه ادعای برخی رسانه های خارجی را مبنی بر آزمایش تجهیزات اتمی در ایران جنگ تبلیغاتی و روانی دانست.
 رامین مهمانپرست در نشست خبری امروز خود تصریح کرد: این ادعا یک برخورد رسانه ای با اهداف سیاسی و جنگ تبلیغاتی و روانی است و پایه و اساسی در آژانس بین المللی انرژی اتمی ندارد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برخی اخبار منتشر شده درباره شهرام امیری تبعه ایرانی ناپدید شده در عربستان و اینکه گفته می ‌شود امیری پیش از بازدید بازرسان از تاسیسات هسته‌ای فردو با آنها دیدار کرده است، این اخبار را جعلی خواند و افزود: مطالبی که در این باره اعلام شده بی ‌پایه و اساس است؛ اما دو نکته در این زمینه قابل برداشت است. 

وی اظهار داشت: اول اینکه مشخص است که دستگاه‌های امنیتی اروپا و امریکا در جریان وضع آقای امیری هستند و اطلاع دارند که وی کجاست و دوم اینکه با توجه به اشارات آنها مبنی بر اینکه نیروهای امنیتی امریکا با این مسئله ارتباط دارند مطالب قبلی ما تایید می ‌شود. 

خبرنگاری پرسید: آیا ارتباطی بین اطلاعات احتمالی امیری و گزارش اخیر تایمز لندن درباره ساخت بمب هسته‌ای در ایران وجود دارد؟ که مهمانپرست پاسخ داد: وزارت خارجه به پیگیری حقوق همه اتباع ایرانی حساسیت دارد و با جدیت آن را دنبال می‌کند. 

وی با بیان اینکه این گونه نیست که این حساسیت فقط درباره تعداد خاصی ایجاد شده باشد، اظهار داشت: برای هر کشوری ممکن است این گونه موارد پیش بیاید؛ اینکه سعی کردند این حساسیت را ایجاد کنند،‌ نشان می‌دهد این طرحی است که ازجانب برخی کشورها به عنوان اهرم فشار دنبال می‌شود. 

سخنگوی وزارت خارجه، شهرام امیری را شهروندی ایرانی خواند و گفت: همچون سایر ایرانیانی که اگر در هر نقطه‌ای از جهان مشکلی برای آنها پیش بیاید‌، موضوع را با جدیت پی می گیریم، موضوع امیری را هم با جدیت پیگیری می کنیم. 

خبرنگاری گفت: اظهارات متناقضی ازجانب مقامات ایران درباره وضع شهرام امیری و اینکه وی دانشمند هسته ای هست یا خیر مطرح می شود. 

این خبرنگار این امر را نشانه ضعف دیپلماسی ایران دانست و نظر مهمانپرست را جویا شد که سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به وی اظهار داشت: تنها چیزی که ربطی به موضوع ندارد، ضعف دیپلماسی است. 

وی افزود: هیچ کس و از جمله من نگفته‌ایم که شهرام امیری دانشمند هسته‌ای است؛ امیری یک شهروند ایرانی است و همه اتباع ایرانی به اندازه هم ارزش دارند، ما وظیفه داریم با جدیت از حقوق همه اتباع ایرانی از جمله شهرام امیری دفاع کنیم. 

مهمانپرست در ادامه درباره اقدام کنسولگری امارات در بندرعباس در مورد پخش جزواتی که در آن نام دیگری برای خلیج فارس آورده شده بود گفت: جزوه‌ای پخش شده که در آن از عبارت جعلی دیگری به جای خلیج فارس استفاده شده است که با پیگیری های ما این جزوه را جمع آوری کردیم و آنها عذرخواهی کردند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دزیده شدن کشتی ماهیگیری ایران به دست دزدان دریایی در آب های سومالی هم گفت: در این کشتی ایرانی 29 خدمه حضور داشتند که وزارت خارجه در حال پیگیری است و امیدواریم به زودی موضوع حل و فصل شود. 

وی افزود: ما به اتفاقات و مشکلاتی که دزدان دریایی ایجاد می کنند حتما حساس هستیم و به همین سبب هم دو فروند ناو جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با دزدان در منطقه حضور دارند. 

مهمانپرست همچنین در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه‌ امریکا درباره رابطه کشورهای امریکای لاتین با ایران گفت: این اظهارات کاملا برخلاف عرف دیپلماتیک است و بهترین شاهد آن واکنش کشورهای امریکای لاتین در این خصوص بوده است که اظهارات وی را محکوم کرده اند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در موضوع هسته ای و بیان مواضع هیچ اختلاف نظری میان مسئولان جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. 

در ادامه نشست خبری رامین مهمانپرست، خبرنگاری پرسید: با توجه به مسئولیت آقای جلیلی به عنوان مسئول ارشد ایرانی در گفتگوهای هسته ای، چرا آمادگی ایران را برای تبادل اورانیوم مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران، منوچهر متکی اعلام کرد؟ 

سخنگوی وزارت خارجه پاسخ داد: مسئله هسته‌ای و فعالیت‌های صلح‌آمیز ما در چارچوبی که در داخل کشور تصمیم ‌گرفته می‌شود، پیگیری و اعمال می‌شود و هیچ اختلاف نظری بین مقامات ما وجود ندارد. 

خبرنگاری هم از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره احتمال میانجیگری ایران در حل مناقشه ارمنستان و آذربایجان با توجه به سفر اخیر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به تهران سوال کرد که مهمانپرست در این باره گفت: این سفر در چارچوب سفرهای متعددی انجام شد که ایران برای توسعه همکاری ها با کشورهای منطقه صورت می دهد. 

مهمانپرست با اشاره به اینکه امیدواریم سفر وزیر امور خارجه آذربایجان به تهران به توسعه هر چه بیشتر مناسبات ایران و آذربایجان منجر شود خاطرنشان کرد: البته در موضوعات منطقه ای ایران همواره آمادگی داشته است که در حد توان برای حل مشکلات کمک کند. 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کویت نظر شما درخصوص این اجلاس و دستور کار آن چیست، گفت : طبیعتا خلیج فارس منطقه بسیار مهمی به شمار می رود و امنیت آن نیز برای همه از اهمیت بالایی برخوردار است و بر همین اساس سمینارها و نشست ها و جلسات متعددی برای بررسی راه های برقراری امنیت آن، در منطقه برگزار می شود. 

وی با بیان اینکه 60 درصد از منابع انرژی از آبراه های خلیج فارس عبور می کند و مسائل منطقه هم باید با نظر جمعی کشورهای منطقه حل و فصل شود افزود: تامین امنیت جمعی باید به وسیله کشورهای منطقه خلیج فارس صورت بگیرد، هر چند اگر دیگر کشورها علاقه مند باشند در این مسائل حضور داشته باشند می توانند با دعوت کشورهای منطقه نظر خود را بگویند. 

مهمانپرست درباره تشدید تحرکات ضد اسلامی در اروپا هم گفت: اقداماتی که در جهت محدود کردن فعالیت های مذهبی و اسلام هراسی و تبعیض صورت بگیرد مورد تایید هیچ کس نیست و غیر از جریحه دار کردن عواطف مسلمانان نتیجه دیگری نخواهد داشت. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره اجلاس سران کشورهای جهان در کپنهاگ که به منظور بررسی تغییرات آب و هوایی، پنجشنبه برگزار می شود و احتمال دیدار رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور امریکا در حاشیه این اجلاس، اظهار داشت: این اجلاس برای بررسی تغییرات و مشکلات آب و هوایی و آثار آن بر کره زمین برگزار می شود که این موضوع برای ما نیز اهمیت زیادی دارد. 

وی ادامه داد: معتقدیم کشورهای توسعه یافته که نقش عمده ای در تاثیرات منفی بر آب و هوا داشته اند باید درخصوص رفع مشکلات و کمک به کشورهای در حال توسعه اقدامات و تعهدات خود را اجرایی کنند و اعتراضاتی که به برگزاری این اجلاس می شود به پایبند نبودن کشورهای صنعتی به تعهداتشان بوده است. 

مهمانپرست گفت: هیئتی از جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کپنهاگ شرکت می کند و متناسب با موضوعات گفتگوهایی صورت خواهد گرفت. 

وی به همین خبرنگار که مجددا پرسید آیا با امریکا هم گفتگو می شود، پاسخ داد: فکر نمی کنم. 

وی درباره سفر خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس به تهران هم گفت: سفر آقای خالد مشعل در چارچوب روابط ما با کشورهای منطقه و نمایندگان موثر این کشورها صورت گرفته و این رایزنی ها دائما در حال اجراست. 

خبرنگاری از مهمانپرست درباره 11 تبعه ایرانی زندانی در خارج از کشور و برگزاری دادگاه اردبیلی در امریکا سوال کرد که وی با انتقاد از رویه غیرحقوقی و غیرقانونی دولت امریکا در برخورد با اتباع ایرانی، اظهار داشت: اطلاعاتی به دست آورده ایم که قرار است دولت امریکا آقای اردبیلی را به شکلی غیرقانونی به حبس محکوم کند و ما تمام تلاش خود را برای برگرداندن حکم غیرقانونی و لغو دادگاه غیرمستند به کار خواهیم گرفت و به شدت خواستار آزادی ایشان هستیم. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره جنایات رژیم صهیونیستی و اقدامات وزارت خارجه در این باره گفت: جنایات رژیم صهیونیستی در حق مردم غزه بر کسی پوشیده نیست و بهترین گزارش مستند حقوقی، گزارش گلدستون است و ما به شدت خواستار رسیدگی به این جنایات جنگی هستیم و امیدواریم دنیای غرب به این اقدامات غیر انسانی رسیدگی کند. 

مهمانپرست در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر قرار گرفتن سپر دفاع موشکی در ترکیه از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد. 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه علت تعویق در بهره برداری جمهوری اسلامی ایران از منابع دریای خزر از جمله میدان البرز چیست گفت: تا زمانی که رژیم حقوقی دریای خزر مدون نشده باشد اقداماتی که در بخش های مشترک دریاها صورت می گیرد متوقف خواهد بود اما اقدامات در آب های سرزمینی صورت می گیرد. 

خبرنگاری از مهمانپرست پرسید: علت انتخاب کیش برای معاوضه سوخت چه بوده است و آیا ایران حاضر است تبادل اورانیوم در ترکیه انجام شود که وی در پاسخ گفت: درخصوص کیش قبلا توضیحات لازم را داده ام؛ در مورد ترکیه نیز باید بگویم این کشور از کشورهای همسایه و دوست جمهوری اسلامی ایران است که برای دفاع از حقانیت ما تلاش می کند و ما همواره از اینکه کشورهای مختلف از حقانیت ما دفاع کنند استقبال کرده ایم. 

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال برخی هماهنگی ها بین آزادی ملوانان انگلیسی و آزادی اتباع ایرانی زندانی در خارج از کشور، تصریح کرد: موضوع ملوانان انگلیسی را قبلا توضیح داده ایم و ما انتظار داریم که درخصوص اتباع ایرانی زندانی در خارج از کشور نیز همین رویه دنبال شود و معتقدیم اتباع کشورمان بدون اتهام در زندان هستند و خواستار آزادی آنان هستیم چون بر بیگناهی آنان اصرار داریم. 

سخنگوی وزارت خارجه از خبرنگاری که درباره وضع سه تبعه امریکایی که به علت ورود غیر قانونی به ایران در کردستان بازداشت شده اند سوال کرد، خواست مسائل حقوقی و قضایی را از مسئولان مرتبط بپرسد. 

مهمانپرست در عین حال یادآوری کرد که سالانه صدها هزار نفر از کشورهای مختلف به ایران تردد می کنند که هر کدام از آنها اگر به شکلی مقررات داخلی را نقض کنند به اقدام آنها رسیدگی می شود و برخورد مناسب صورت می گیرد. 

موضوع مذاکره احتمالی بین ایران و امریکا به دنبال اظهارات هیلاری کلینتون که اعلام کرده است زمان پاسخگویی ایران به امریکا رو به پایان است، سوال یکی دیگر از خبرنگاران در نشست خبری امروز بود که مهمانپرست در این باره گفت: درخصوص حقوق اساسی و منافع ملی مواضع خود را به صورت روشن و شفاف بیان کرده ایم و ما این حقوق را با جدیت دنبال می کنیم و جمهوری اسلامی ایران برای حفظ منافع ملی خود قدمی به عقب برنخواهد داشت و همه اقدامات لازم را انجام خواهد داد. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهارات یکی از خبرنگاران مبنی بر احتمال مبادله سه تبعه امریکایی زندانی در ایران با شهروند ایرانی زندانی شده در خارج از کشور را رد کرد و گفت: کسانی که متهم هستند و یا محکوم می شوند در دستگاه قضایی به مسائل آنها رسیدگی می شود؛ این موضوع به صورت مستقیم ربطی به مسائل سیاست خارجی و یا نکاتی که شما گفتید ندارد. 

وی از اقدام اخیر کنگره امریکا برای محدود کردن برخی رسانه ها ازجمله شبکه المنار انتقاد کرد و گفت: برخی اقدامات کشورهای غربی با اظهارات خود آنها در تناقض است. 

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید: آیا ایران مایل است در موضوع مناقشه بین دولت یمن و الحوثی ها میانجیگری کند که وی در پاسخ گفت: درباره اوضاع یمن معتقدیم تمامیت ارضی این کشور، وحدت و آرامش آن باید در اولویت باشد و بهترین راه آن را نیز مذاکره و گفتگو می دانیم و معتقدیم برخی فتنه ها که کشورهای فرامنطقه ای ایجاد می کنند برای ایجاد اختلافات تصنعی، قومی - قبیله ای و مذهبی صورت می گیرد و این اختلاف افکنی های منشأ بیرونی دارد. 

مهمانپرست درباره انتخاب سفرای ایران در سایر کشورها که موضوع سوال یکی از خبرنگاران بود گفت: روال تعیین سفرا چارچوبی دارد که مراحل خود را طی می کند. 

وی افزود: پس از آنکه دولت نهم کارش به پایان رسید به احترام اینکه در دولت دهم وزیر مربوط با آزادی عمل سفرا را انتخاب کند، انتخاب افراد به پس از تشکیل دولت دهم موکول شد که به زودی سفارتخانه هایی که سفیر ندارند سفرایشان معرفی خواهند شد. 

پس از پایان ماموریت سفرای ایران در چین، هلند و امارات عربی متحده، جمهوری اسلامی ایران در این کشورها سفیر ندارد.
 
/ 0 نظر / 18 بازدید