بحران آلودگی نفتی سواحل آمریکا؛ حادثه یا سناریو

این احتمال که این رخداد نتیجه اقدامی برنامه ریزی و مدیریت شده از سوی مخالفان و رقبای حزب حاکم دموکرات و شخص باراک اوباما باشد، تقویت می شود. 

از شاخص ها و یا عللی که چنین امری را قابل تامل می سازد، انتشار اسنادی درخصوص اطلاع شرکت بریتش پترلیوم از نقص فنی در محل انفجار و تعلل در رفع عیب آن است که انتشار این اطلاعات موجب شده است دادگاه فدرال به تحقیقات قضایی و جنایی درباره این انفجار اقدام کند.

البته چنین تحقیقاتی هم درخصوص علت بحران اقتصادی از بخش مسکن آمریکا انجام شد اما روند تحقیقات مربوط به این موضوع سانسور شد و هیچ کس از وقایع پشت پرده آن مطلع نشد.

موضوعی که به نظر می رسد با مجموعه ای از سوال های پاسخ نداده شده درخصوص دستکاری در اطلاعات مربوط به سلاح های مورد ادعای کشتار جمعی عراق که به اشغال این کشور از سوی آمریکا منجر شد و یا ابهاماتی که هنوز درباره حملات 11 سپتامبر سال 2001 آمریکا وجود دارد، مرتبط باشد.

به عبارت روشنتر اگر لابی های صهیونیستی در آمریکا با همکاری نومحافظه کاران وابسته به حزب دموکرات با آفریدن فجایعی چون واقعه 11 سپتامبر و یا حمله به عراق، کوشیدند اسرائیل را از خطر انتفاضه مسجد الاقصی نجات دهند و با روی کار آوردن حزب جمهوری خواه زمینه را برای اجرای برنامه های بلند پروازانه نظامی صاحبان صنایع تسلیحاتی و نظامی در چارچوب شعار مبارزه با تروریسم فراهم کنند، اکنون نیز تمام تلاش خود را بکار گرفته اند تا گام های هر چند ناکافی که دولت اوباما در چارچوب شعارها و وعده های انتخاباتی خود در خصوص بازتعریفی از اولویت ها و منافع امنیتی و سیاست خارجی آمریکا برداشته است، به شکست بکشانند.

و در این جهت به نظر می رسد انفجار در سکوی نفتی دیپ واتر هورایزن که بحران زیست محیطی ناشی از آن موجب کاهش بی سابقه محبوبیت داخلی اوباما و افزایش تردیدها به توان مدیریت بحران دولت اوباما شده است، اقدام و سناریوی طراحی و مدیریت شده از سوی نومحافظه کاران و حزب رقیب جمهوری خواه باشد. 

تبلیغات سنگین شبکه فاکس نیوز "تریبون نومحافظه کاران و پنتاگون"، درخصوص آثار و تبعات زیست محیطی انفجار در سکوی نفتی خلیج مکزیک و یا وجود ارتباط قویی بین حزب رقیب جمهوری خواه و شرکت های نفتی بزرگ و همچنین اقدامات دولت اوباما درخصوص تعلیق اجرای سپر موشکی، کاهش نسبی هزینه های نظامی و یا مقاومت نسبی در قبال طرح شهرک سازی در کرانه باختری، همگی از علل و شاخص هایی محسوب می شوند که نشان می دهند رقبای حزبی و لابی های صهیونیستی و همپیمانان نو محافظه کار آنها انگیزه لازم را برای ایجاد یک چنین سناریویی را داشتند.

سناریویی که نه فقط به یکی از چالش های دولت اوباما، بلکه می تواند به یکی از متغیر های تاثیرگذار در انتخابات میان دوره ای کنگره نیز تبدیل شود.

و به این علت است که دولت اوباما، شرکت بریتش پترلیوم را برای مهار کردن نشت نفت و امحای آثار آن تحت فشار قرار داده است به گونه ایی که این موضوع روابط آمریکا و انگلیس را در آغاز روی کار آمدن دولت ائتلافی کامرون تحت تاثیر قرار داد و سران دو طرف را مجبور به مذاکره و گفتگو با یکدیگر کرد.

هرچند نتیجه این دیدارها و همچنین مذاکراتی که بین اوباما و مسئولان بی پی صورت گرفت به توافق درخصوص تشکیل صندوق پرداخت غرامت انجامید، اما هنوز معلوم نیست این شرکت با توجه به افت ارزش سهامش قادر به پرداخت غرامت خواهد شد و یا خواهد توانست دست یاری به سوی دولت انگلیس دراز کند؟. 

اگرچه پاسخ این سوال بدرستی مشخص نیست اما آنچه در این میان مسلم است اینکه؛ بحران زیست محیطی ناشی از انفجار در سکوی نفتی سکوی نفتی دیپ واتر هورایزن کماکان ادامه خواهد یافت بخصوص انتخابات میان دوره ای کنگره هم در راه است. 

منبع

http://www.irinn.ir/Default.aspx?TabId=60&nid=185393

/ 0 نظر / 28 بازدید