راه حل امریکا برای مدیریت بحران و موقعیتش چیست؟

روزنامه نگار آمریکایی با سرنوشت ساز دانستن موضوع اقتصاد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جنگ عراق و هزینه های سنگین آن را در شدت بخشیدن به بحران کنونی اقتصاد و شکل دهی آینده این کشور مهم دانست.
راجر چارلز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر در پاسخ به این پرسش که "نقش جنگ عراق در شدت دادن به بحران اقتصاد آمریکا تا چه حد است؟"، با بیان این که این پرسش، پیچیده است و پاسخی مفصل نیاز دارد"، گفت: فکر می کنم باید در این باره، پرسش های دیگری را درباره جنگ عراق مطرح کنم. اینکه "جنگ عراق" قطعا بر کسری بودجه دولت آمریکا افزوده است و نکته ای که جای هیچ پرسشی باقی نگذاشته این است که این جنگ، منشاء بدبختی و مشکلات دیگری برای مجموع اقتصاد آمریکا شده است. 

نویسنده پیشین هفته نامه "نیوز ویک" که حقایق پشت پرده جنایت آمریکا در هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران در جولای 1988 میلادی در آسمان سرزمینی ایران را در مقاله های خود برملا کرد، در ادامه این گفتگو درباره واکنش مردم آمریکا به بحران اقتصادی کشورشان گفت: اکثریت جامعه آمریکا، شرایط کنونی اقتصاد کشور را که احتمالا به رکود ختم می شود، به دقت زیر نظر دارند. این شرایط، عاملی مهم برای رقابت کنونی نامزدهای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است و رای دهندگان در دور نهایی این انتخابات که ماه نوامبر (آبان ماه) برگزار خواهد شد، با توجه به این موضوع رای خواهند داد. 

چارلز با بیان این که "مشکل کنونی اقتصاد آمریکا، قطعا در انتخابات سراسری ریاست جمهوری موثر خواهد بود" تصریح کرد: بنابراین هزینه های سرسام آور و بی حد و مرز در جنگ عراق، عاملی مهم در انتخابات است و هزینه هایی که در تهاجم به افغانستان نیز صورت می گیرد در این میان نقش داشته باشد. 

این کارشناس درباره نظر مردم آمریکا درباره جنگ عراق گفت: از آنجا که مردم آمریکا اعتقادی به در راستای مبارزه با تروریسم بودن این جنگ ندارند، به شدت از آن انتقاد دارند. 

این روزنامه نگار بازنشسته ادامه داد: بسیاری از مردم، اکنون جنگ عراق را به عنوان سرپوش و اقدام تلافی جویانه دولت کنونی کشورشان به حملات تروریستی یازدهم سپتامبر می دانند که هیچ توجیه واقعی برای ادامه آن وجود ندارد. 

چارلز در بخش دیگری از سخنانش گفت: جنگ عراق هزینه های زیادی در بر داشت و وجاهت و توجیهی برای آن نیست.
 
این کارشناس در ادامه سخنانش در پاسخ به پرسشی دیگر با رد تبلیغی بودن موضع گیری نامزدهای حاضر در رقابت های ریاست جمهوری در قبال مشکل اقتصادی و معضل جنگ گفت: موضوع مشکل اقتصادی و جنگ عراق، موضوعی به واقع مهم برای نامزدهای این انتخابات است، چرا که این دو موضوع، مشکلاتی جدی برای کشور به وجود آورده اند. 

چارلز یادآور شد: کشته شدن شمار زیادی از افراد در جنگ عراق برای بسیاری از مردم آمریکا غیرقابل پذیرش است و اکنون کمتر از یک سوم از آمریکایی ها از جنگ عراق حمایت می کنند. در این میان باید گفت : چنانچه راه حلی برای این موضوع نتوان یافت، هر دولت و رئیس جمهوری که در آینده در آمریکا بر سر کار آید، با همین حجم از مشکلات اقتصاد و نظامیگری و جنگ رو به رو خواهد بود.

چالز افزود: باراک اوباما (نامزد دموکرات ها) در این میان اعلام کرده است که تفاوت بین وی و هیلاری کلینتون (رقیب هم حزبی اش) و همچنین اختلافی که با نامزد نهایی جناح جمهوریخواه که احتمالا جان مک کین خواهد بود دارد به علت مخالفتی است که اوباما از آغاز با جنگ عراق داشته است و فکر می کنم یکی از عوامل موفقیت وی تا این مرحله از انتخابات همین مخالفت ها بوده است و این موضع گیری مورد پذیرش مردم قرار گرفته است.

این نویسنده ادامه داد: فکر می کنم هزینه های جنگ عراق و هزینه هایی که در این زمینه صورت گرفت، بر روند رو به رکود اقتصاد آمریکا بسیار تاثیرگذار بوده و نظرسنجی های اخیر در آمریکا نشان داده است که رای دهندگان، "اقتصاد داخلی" را اولویت اول انتخاب و رای دادن خود می دانند و از رئیس جمهوری کنونی و آینده می خواهند که به این موضوع رسیدگی کنند.

چارلز با تاکید بر اینکه "جنگ عراق، دیگر موضوع اول مد نظر رای دهندگان نیست"، خاطر نشان کرد: مردم بیشتر بر این اعتقادند که نامزد نهایی حزب دموکرات، راهکار جدیدی را برای هدایت امور کشور در پیش خواهد گرفت و به موضوع های جاری رسیدگی خواهد کرد. 

این کارشناس با تاکید دوباره بر تاثیر داشتن جنگ عراق بر اقتصاد آمریکا گفت: چنانچه بخواهیم به وضع اقتصاد آمریکا ثبات ببخشیم، باید به هزینه های تحمیلی جنگ عراق پایان دهیم. 

بسیاری از مردم بر این اساس به آن نامزد ریاست جمهوری رای خواهند داد که موضوع کاهش هزینه های جنگ را عملی کند و جنگ را خاتمه دهد.
/ 0 نظر / 4 بازدید