اتحادیه مدیترانه تداوم پیمان بارسلون

اتحادیه مدیترانه که از دیروز در پاریس فعالیت خود را آغاز کرد متشکل از 43 کشور است که در مجموع 765 میلیون جمعیت را در خود جای داده است.
نشست پاریس "اتحادیه مدیترانه" سومین مرحله از همکاری ها میان کشورهای دو سوی دریای مدیترانه به شمار می آید، مرحله اول این همکاری ها از پیمان بارسلون در سال 1995 آغاز شده است. 

پیمان بارسلون به نوعی توافقنامه همکاری میان اتحادیه اروپا با کشورهای خارج از این اتحادیه اما عضو پیمان حوزه مدیترانه به شمار می آید چنانچه این پیمان نوعی توافقنامه همکاریهای منطقه ای به شمار می آید. 

گام دوم همکاری ها در حوزه مدیترانه، سیاست همکاری با همسایگان غیر اروپایی اروپا است، در این مرحله سیاست همکاری اروپا با کشورهای غیر اروپایی پیگیری شد. 

چنانچه گفته شد کنفرانس روز گذشته پاریس، آغاز گام سوم همکاری ها بود که با نام اتحاد برای مدیترانه آغاز شد. 

کارشناسان معتقدند، در این مرحله تلاش براین است تا پیمان بارسلون، با تشکیل کمیته های مختلف سیاسی، وارد مرحله سیاسی شود. 

اتحادیه مدیترانه هر دو سال یک بار در سطح روسای کشورهای عضو نشست رسمی خواهد داشت تا براساس اظهارات سارکوزی، در این نشستها درباره راهکاریهای مبارزه با تندروی و تروریسم تبادل نظر شود اما صاحب نظران هدف اساسی در تشکیل این اتحادیه را حل مشکلاتی می دانندکه تاکنون کارشناسان موفق به حل آن نشده اند. 

به نظر می رسد گام اول در زمینه حل مشکلات پیش رو، حل مشکلاتی است که میان اعضای اتحادیه مشهود است که این امر بیش از هرچیز به اختلافات اعراب - رژیم صهیونیستی اشاره دارد، گذر از این مرحله می تواند حل مشکل دیگران را در دستور کار اتحادیه مدیترانه قرار دهد. 

براساس اطلاعات رسیده در گام های اول سومین مرحله از همکاریها میان کشورهای حوزه مدیترانه (نشست پاریس ) چند نقطه اختلافی مهم میان اعضا بروز کرده است که به اختصار بیان می شود؛ 

1- اتحادیه اروپا ، این قاره را به همکاری با کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی در طرح های مختلف تشویق می کند که همکاری های زیست محیطی، همکاری ها در زمینه انرژی ، مهاجرت و ... از جمله این موارد است اما در نشست پاریس مشخص شد در زمینه همکاری های سیاسی میان اعضای اتحادیه اختلافاتی وجود دارد که این امر به ویژه درباره روند صلح خاورمیانه بیشتربه چشم می آید. 

2- عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی، محور دیگر اختلافی میان اعضاء بود و اصرار اعضای عرب این اتحادیه به ضرورت خلع سلاح هسته ای خاورمیانه، اشاره مستقیم به ماهیت رژیم صهیونیستی در منطقه دارد زیرا برخی از کشورهای عربی به صراحت سخن گفتن از طرح های اقتصادی در سایه تهدیدات هسته ای رژیم صهیونیستی و سخن از توسعه همکاریها با منطقه در سایه تهدیدات آمریکا ورژیم صهیونیستی علیه ایران را بیهوده دانستند. 

3- مورد اختلافی دیگر، پاکسازی آبهای مدیترانه از آلودگی بود که این امر با سوال اعتراض آمیز برخی اعضاء مواجه شد، در این سئوالات به این نکته اشاره شد که چگونه پاکسازی آبهای مدیترانه ممکن خواهد بود در شرایطی که یکی از عوامل اصلی آلودگی آبهای این دریا، اتصال آن به آبهای ساحلی کشورهایی است که عضو اتحادیه نیستند. 

4- نکته اختلافی دیگر بی توجهی رژیم صهیونیستی به طرح صلح اعراب بوده است که این امر این سوال را به ذهن عربهای عضو اتحادیه مدیترانه آشکار ساخت که با توجه به نگاه متفاوت اروپا به رژیم صهیونیستی و اعراب و بی توجهی اسراییل به طرح اعراب پس جایگاه اعراب عضو اتحادیه در این اتحادیه چه خواهد بود؟
اعضاء اتحادیه مدیترانه عبارتند از الجزایر، مصر، اردن، لبنان، لیبی، موریتانی، مغرب، فلسطین، سوریه، تونس، ترکیه، رژیم صهیونیستی ، ألبانی، اتریش ، بلژیک ، بوسنی و هرزگوین ، انگلیس ، بلغارستان، قبرص، چک ، کرواسی، دانمارک، أستونی، فنلاند، آلمان، یونان،رومانی ، ایرلند، ایتالیا، لاتویا، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، موناکو، مونته نگرو ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی ، إسپانیا، سوئد و هلند. 

/ 0 نظر / 6 بازدید