اختلافات جزئی نباید بر روابط تهران - قاهره تاثیر بگذارد

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار سرپرست دفتر حفاظت منافع مصر در تهران گفت:اختلافات جزئی نباید بر فضای روابط تهران - قاهره تاثیر بگذارد.
 متکی در دیدار خداحافظی عبدالمجید الزیات، از گام ها و تلاش‌های سرپرست دفتر حفاظت منافع مصر در راستای تحکیم مناسبات دو جانبه ابراز خرسندی کرد. 

متکی با اشاره به ظرفیت دو کشور در عرصه تمدنی و فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و مصر گفت : ما ظرفیت فرهنگی و تاریخی فراوانی برای دو کشور می‌بینیم و امیدواریم این ظرفیت‌ها در خدمت منافع دو کشور قرار گیرد. 

وزیر امور خارجه کشورمان با ارزیابی اشتراک مواضع و دیدگاه های دو کشور ابراز امیدواری کرد، فرصت‌های بیشتری برای وحدت مواضع در قبال چالش‌های مشترک فراهم شود. 

منو چهر متکی تاکید کرد: برخی اختلافات جزئی نباید بر فضا حاکم شود و هنر دیپلماسی می‌تواند مصالح عالیه کشورها را حکیمانه تدبیر کند.

متکی تصریح کرد: نباید فرصت را به برخی رسانه‌های غیرحرفه‌ای برای حاشیه ‌سازی در این باره داد. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی دو کشور گفت: ما ظرفیت‌های متنوعی را در زمینه صنعتی و تولیدی برای عرضه کالاهای مختلف با کیفیت و قیمت مناسب به بازارهای منطقه داریم و توصیه می‌ کنیم موسسات و شرکت‌های اقتصادی و تجاری دو کشور با در پیش گرفتن رویه‌های منصفانه و متعارف بتوانند منافع متقابل را به طور شایسته‌ای فعال کنند. 

متکی با تبیین مسئولیت‌های کنونی و آتی جنبش عدم تعهد از طریق مصر و ایران گفت: مصر و ایران در مجامع بین‌المللی و این جنبش مواضع مشترک فراوانی دارند که می‌تواند فرصت‌های مفیدی برای گسترش رایزنی در موضوعات مورد علاقه از جمله عدم اشاعه سلاح اتمی در منطقه خاورمیانه فراهم کند. 

الزیات سرپرست دفتر حفاظت منافع مصر در تهران نیز از انتخاب دوباره وزیر امور خارجه در دولت دهم  ابراز خرسندی کرد و گفت: تجربه جنابعالی می‌تواند در خدمت تقویت پیوندهای کشورهای اسلامی، عربی قرار گیرد. 

وی تصریح کرد: ما ارزیابی مثبتی از جایگاه مردم، تمدن و فرهنگ ایران داریم و امیدواریم این تجربیات را در خدمت مصالح دو کشور قرار دهیم.
 
/ 0 نظر / 16 بازدید