بازتاب گسترده سخنان رئیس جمهور در نشست نیویورک

سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بازنگری معاهده " ان پی تی " در سازمان ملل، در رسانه ها و محافل خبری جهان بازتاب گسترده داشت.
شبکه های تلویزیونی الجزیره، الجزیره انگلیسی، بی بی سی، بی بی سی عربی، سی ان ان، ای پی تی ان آمریکا و تلویزیون روسیه همزمان با آغاز سخنرانی آقای احمدی نژاد، با قطع برنامه های عادی خود، این سخنان را به طور مستقیم پخش کردند. 

همچنین شبکه های تلویزیونی یورونیوز، فاکس نیوز و فرانس 24 بخش هایی از سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی ایران را پخش کردند. 

شبکه تلویزیونی الجزیره در بخش های خبری شامگاه دوشنبه و بامداد امروز، سخنان رئیس جمهور اسلامی ایران در کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای ( ان پی تی ) را در مقر سازمان ملل در صدر خبرهای خود قرار داد. 

این شبکه تلویزیونی در گزارش مستقیمی از نیویورک درباره سخنان احمدی نژاد گفت: رئیس جمهور ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی را به شکست در عمل به وظایفش در خلع سلاح هسته ای متهم کرد و گفت: آژانس تحت فشارها یا نفوذ سیاسی کشورهای قدرتمند که دارای سلاح هسته ای هستند قرار دارد. 

خبرنگار الجزیره انگلیسی هم تصریح کرد: اقدام نمایندگان قدرت های غربی به ترک سالن، آقای احمدی نژاد را دچار نگرانی نکرد زیرا او می داند سخنانش شنیده خواهد شد. 

خبرنگار شبکه تلویزیونی آمریکایی سی ان ان هم در واکنش به این سخنرانی گفت: رئیس جمهور ایران در سخنان خود آمریکا و اسرائیل را منفورترین کشورها در طول تاریخ بشر توصیف کرد. 

ریچارد دارث تصریح کرد: آقای احمدی نژاد علت این سخن خود را بمباران هسته ای شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم دانست. 

کارشناس دعوت شده به میزگرد شبکه تلویزیونی آمریکایی فاکس نیوز نیز در حالی که از تشویق گسترده آقای احمدی نژاد در پایان سخنرانی اش ناخشنود بود این مسئله را ناشی از شکست سیاست دولت باراک اوباما در قبال ایران دانست . 

شبکه خبری یورونیوز هم در گزارشی درباره کنفرانس بین المللی بازنگری پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای ( ان پی تی ) اعلام کرد: محمود احمدی نژاد تنها رئیس جمهور حاضر در این کنفرانس بود که از بینش هسته ای آمریکا انتقاد کرد و گفت جامعه بین المللی نیز در برقراری امنیت بین همه کشورهای جهان ناتوان مانده است. 

خبرنگار فرانس 24 هم در گزارشی به این شبکه گفت: اقدام نمایندگان آمریکا و چند کشور دیگر مانع از ادامه سخنرانی محمود احمدی نژاد نشد. 

فیلیپ بولوپیون افزود : احمدی نژاد در سخنان خود آمریکا را متهم کرد که تنها کشور استفاده کننده از سلاح هسته ای است و اکنون نیز کشورهای غیرهسته ای همچون ایران را به استفاده از سلاح هسته ای تهدید می کند.

شبکه تلویزیونی بی بی سی نیز گزارش داد: در حالی که کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم می کنند احمدی نژاد به منظور تغییر اوضاع وارد صحن اجلاس سازمان ملل شد.

داک دانل خبرنگار این شبکه گفت: احمدی نژاد در سخنرانی خود اعلام کرد که سلاح های اتمی آمریکا و انگلیس تهدیدی برای تمام جهان است. 

خبرگزاری شین هوا از سازمان ملل نیز گزارش داد: رئیس جمهور ایران روز دوشنبه تسلیحات هسته ای را منزجر کننده خواند و آمریکا را به علت کوتاهی در عمل کردن به تعهداتش درخصوص خلع سلاح هسته ای، به ریاکاری متهم کرد.

این خبرگزاری افزود؛ احمدی نژاد در کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای گفت: " در اختیار داشتن بمب های هسته ای مایه غرور نیست بلکه منزجرکننده و شرم آور است ." 

در همین حال خبرگزاری آلمان در گزارشی از نیویورک نوشت: رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، آمریکا و متحدانش را به تلاش برای انحصاری کردن تسلیحات هسته ای و انرژی هسته ای و همچنین تهدید کشورهای دیگر متهم کرد.

این خبرگزاری همچنین نوشت : رئیس جمهوری ایران با قاطعیت از اقدام دولت ایران در تولید اورانیوم غنی شده و فناوری هسته ای در برابر کشورهایی که گمان می کنند تهران در تلاش برای ساخت تسلیحات هسته ای است، دفاع کرد. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در گزارشی از سازمان ملل نوشت : محمود احمدی نژاد با رد اتهامات در خصوص تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته ای اعلام کرد واشنگتن حتی یک مدرک معتبر نیز در این زمینه ارائه نکرده است. 

سخنرانی رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل در رسانه های آمریکای لاتین نیز بازتاب یافت . 

شبکه رادیویی اونیون ونزوئلا به نقل از آقای احمدی نژاد اعلام کرد : آمریکا به علت آنکه تنها کشوری است که از بمب اتم استفاده کرده است ، باید از آژانس بین المللی انرژی اتمی تعلیق شود . 

شبکه تلویزیونی " تله سور " ونزوئلا نیز با پخش تصاویر سخنرانی محمود احمدی نژاد اعلام کرد: رئیس جمهور ایران اتهامات کشورهای غربی علیه این کشور را محکوم کرد و نظارت بر فعالیت کشورهای دارای بمب اتم را خواستار شد. 

یک روزنامه آرژانتینی نیز نوشت : رئیس جمهوری ایران نابودی همه سلاح های اتمی در جهان را خواستار شد و افزود هر کشوری که سلاح های اتمی خود را از بین نبرد باید به شدت مجازات شود . 

خبرگزاری رسمی کوبا نیز در این زمینه نوشت: رئیس جمهور ایران در کنفرانس بررسی منع سلاح های هسته ای در سازمان ملل حذف آمریکا از آژانس بین المللی اتمی را به علت استفاده این کشور از بمب اتم خواستار شد.
/ 1 نظر / 27 بازدید
ارسال اس ام اس تبليغاتي

سلام دوست من شما وبلاگ خوبي داري واسه تبادل لينک موافقي دوست من بيا با هم تبادل لينک کنيم ما را با نام ارسال اس ام اس تبليغاتي لينک کن به ما هم بگو تا ما شما را لينک کنيم