پیما استارت را باید پذیرفت یا به تجهیز روز افزون سلاحها باید پرداخت

در حالی که چندی پیش آمریکا در اقدامی نمادین پیمان استارت را برای کاهش کلاهک های اتمی امضا کرد، اوباما برای نوسازی سلاح های اتمی آمریکا، 80 میلیارد دلار از کنگره درخواست کرد.
کاخ سفید اعلام کرد: این درخواست برای حفظ ذخایر و سرمایه گذاری در زیربناهای این مجموعه صورت می گیرد.

بر اساس این درخواست، دولت اوباما هفت میلیارد دلار در سال مالی 2011 برای حفظ این ذخایر درخواست می کند که نسبت به دوره مشابه سال 2010 حدود ده درصد افزایش داشته است .

این درخواست همچنین شامل طرحی است که اوباما برای راه های حفظ سکوهای پرتاب و تضمین وجود این ذخایر هسته ای در مکانی امن و قابل اطمینان و نوسازی این مجموعه ارائه کرده است. 

احتمال می رود دموکرات ها و جمهوری خواهان این پیشنهاد را تصویب کنند چرا که جمهوری خواهان در مجلس سنای آمریکا اعلام  کرده اند که به منابع بیشتری برای نوسازی سلاح های اتمی آمریکا نیاز است.

کشورهای اتمی به ویژه آمریکا، بر خلاف تعهدات خود در چهارچوب معاهده ان پی تی، همچنان بودجه های سرسام آوری به نوسازی سلاح های هسته ای خود و طراحی سلاح های هسته ای جدید اختصاص می دهند و به همکاری های خود با رژیم صهیونیستی در جهت تقویت زرادخانه هسته ای این رژیم ادامه می دهند و از سوی دیگر بر سر راه استفاده صلح آمیز کشورهای عضو معاهده عدم اشاعه هسته ای از انرژی هسته ای مانع تراشی می کنند.

این در حالی است که پیش از نشست روسای جمهور آمریکا و روسیه در پراگ و امضای پیمان جایگزین استارت، برخی دشواری ها و ابهامات، ماهیت این پیمان و نحوه اجرای آن را در آینده متزلزل کرده و آن را به پیمانی از پیش شکست خورده تبدیل کرده بود.

پیش از این نیز با اعلام راهبرد هسته ای دولت آمریکا معلوم شد که این کشور در صدد کاهش تسلیحات هسته ای خود نیست و این خود با مفاد پیمان جدید مغایرت داشت و مانع اصلی اجرای این پیمان به شمار می آمد. 

پیمان جدید کاهش تسلیحات راهبردی (موسوم به استارت) با هدف کاهش کلاهک های اتمی روسیه و آمریکا، چندی پیش به امضای سران این دو کشور رسید. 

نخستین پیمان استارت، در سال 1991 بین آمریکا و شوروی سابق  امضا و از سال 1994 اجرایی شد. 

اعتبار پیمان استارت دو نیز پنجم دسامبر 2009 به پایان رسید.
/ 0 نظر / 21 بازدید