عبدالمالک ریگی به دار مجازات آویخته شد

‌عبدالمجید ریگی با نام مستعار عبدالمالک سحرگاه امروز (‌یکشنبه) با حضور تعدادی از خانواده های شهدا و جان باختگان جنایات تروریستی وی در محل زندان اوین به دار مجازات آویخته شد.
دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد،‌ درپی برگزاری جلسه محاکمه عبدالمجید (عبدالمالک) ریگی در یکی از شعب دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی توحیدی به اتهام محاربه و افساد فی الارض،‌ نامبرده به اتهام 79 مورد اقدامات جنایتکارانه،‌ به استناد مواد 190 ، 191 ،‌ 186 ، 185 و 183 قانون مجازات اسلامی به اعدام از طریق آویختن از چوبه دار با حضور مجروحان و خانواده های جانباختگان و شهدای جنایات وی، محکوم شده بود.

محکوم عبدالمجید ریگی سرکرده گروهک ضد انقلاب در شرق کشور که سال گذشته با هوشیاری ماموران امنیتی بازداشت شد، با تشکیل گروهک مسلحانه خود اقدام به راهزنی، ‌سرقت مسلحانه ،‌ بمب گذاری در اماکن عمومی، ‌حمله مسلحانه به نیروهای نظامی و انتظامی و مردم بی دفاع ، قتل و جرح ، اخاذی ، ایجاد رعب و وحشت و هراس و سلب امنیت مردم، آدم ربایی و گروگانگیری، همکاری با بیگانگان و اخذ کمک های مالی و اطلاعاتی از آنان کرده بود.

بخشی از اعمال مجرمانه ارتکابی محکوم عبدالمجید ریگی به شرح زیر است:

1 – تشکیل و اداره دسته و گروهک تروریستی موسوم به جنبش مردمی جندالله به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران و ایجاد ناامنی در منطقه و کشور.

2 – مباشرت و آمریت در 15 فقره آدم بایی مسلحانه.

3 – حمل و نگهداری سلاح و مهمات به صورت عمده و قاچاق سلاح و مهمات به داخل کشور.

4 – به وجود آوردن شش فقره راهبندان مسلحانه و ایجاد رعب و وحشت در جاده ها و بین مردم.

5 – اقرار صریح به مباشرت در سه فقره قتل عمدی .

6 – آمریت در قتل عمدی ده ها نفر از شهروندان و مسئولان نظامی ،‌انتظامی و ... از طریق بمب گذاری و اقدام مسلحانه .

7 – سرقت مسلحانه سلاح ،‌ مهمات و خودرو به دفعات به شرح موجود در پرونده.

8 – تحصیل مال نامشروع از طرق مختلف از قبیل آدم ربایی، گروگانگیری، ‌سرقت از بیت المال ، ‌اخذ دلار از سرویس های اطلاعاتی بیگانه ، ‌اخذ وجه از قاچاقچیان مواد مخدر.

9 – فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق مصاحبه های متعدد با شبکه های معاند و ضد انقلاب.

10 - ارتباط با عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه از جمله افسران اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در پوشش ناتو،‌ برخی افسران اطلاعاتی بعضی کشورهای عربی و گروهک های ضدانقلاب خارج از کشور مانند گروهک منافقین.

11 – ورود و خروج غیرمجاز از خاک جمهوری اسلامی ایران.

گروهک تروریستی تحت هدایت محکوم عبدالمجید ریگی از سال 82 ، 35 مورد گروگانگیری از اتباع داخلی و خارجی ،‌ 25 مورد اخاذی و بیش از 40 فقره عملیات راهبندی مسلحانه توام با انفجار انجام داده که در نتیجه این اقدامات شرورانه، 154 نفر از نیروهای انتظامی و مردم بی گناه به دست نامبرده و عوامل این گروهک شهید و تعداد 320 نفر نیز مجروح گردیده اند.

متهم ریگی در جریان دادگاه ،‌ مسئولیت اقدامات گروهک خود را پذیرفت و اذعان کرد در برخی از قتل ها مباشرت و در برخی نیز آمریت داشته است .

نامبرده همچنین همه موارد اتهامی مطروحه در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی را پذیرفت و توضیح داد که تصمیمات همه اقدامات تخریبی ، بمب گذاری ، قتل و غیره با مسئولیت وی انجام شده است.

این گزارش اضافه کرد: در جلسه دادگاه که با حضور نماینده مدعی العموم ،‌ وکیل محکوم علیه ، شکات و خانواده های شهدای اقدامات تروریستی گروهک مذکور برگزار شده بود، نماینده دادستان پس از قرائت کیفرخواست ،‌خواستار اشد مجازات برای متهم شده بود. 

متعاقبا ریگی در جریان دفاع از خود ضمن قبول اتهامات و جنایات ارتکابی، اقدامات خود را اشتباه خواند و تاکید کرد جنایاتش با موازین اسلامی و انسانی در تضاد بوده است و در ادامه از عوامل گروهک خود نیز خواست که اشتباهات او را تکرار نکنند.

وی همچنین خواستار بخشش از سوی شکات پرونده شد.

در پی صدور حکم دادگاه،‌ حکم صادره مطابق مقررات به نامبرده ابلاغ و‌ وی اعلام کرد « حکم صادره را قبول دارد و تقاضای عفو دارد» که متعاقبا با درخواست عفو نامبرده توسط ریاست قوه قضائیه مخالفت شد.

با توجه به اهمیت پرونده و اتهامات محکوم علیه ریگی، پیش تر رسیدگی به اتهامات وی به دستور رئیس قوه قضائیه و موافقت دیوان عالی کشور به دادسرا و دادگاه های تهران احاله شده بود.

منبع :
/ 0 نظر / 20 بازدید