علل افزایش قیمت نفت بسیار زیاد است

الله داد كارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شبكه خبر ، با بیان اینكه چندین عامل قیمت نفت را در جهان بالا برده است ، گفت: در این باره می توان به بحث حمله مسلحانه به بندر هاركو نیجریه اشاره كرد و یكی دیگر از این دلایل ، بحث كاهش ارزش دلار نسبت به ین در بازارهای جهانی است و سومین دلیل می تواند انتظاراتی باشد كه در بازار نفت وجود دارد. 

این كارشناس افزود: با توجه به افزونی بحث تقاضا، عرضه مناسب برای افزایش تقاضا وجود ندارد مثلا بر اساس گزارش سازمان بین المللی انرژی ، فقط در دو كشور هند و چین میزان تقاضای انرژی در سال گذشته افزایش شصت درصدی یافته است و ما در هیچ بخشی به این میزان افزایش عرضه نداشته ایم و این مسائل باعث افزایش تقاضای انرژی شده است. 

وی گفت: نكته دیگر این است كه آمریكا هنوز نمی خواهد از ذخیره نفتی خود استفاده كند ولی همین مسئله باعث بالارفتن قیمت های نفت شده است. 

الله داد گفت: اگر ما امروزه نفت را بشكه ای صد دلار در نظر بگیریم و كاهش ارزش دلار به علاوه نرخ تورم را از دهه 80 تا ابتدای سال 2008 محاسبه كنیم تقریبا قیمت صد دلاری نفت در زمان كنونی برابر با همان قیمت 38 دلاری نفت  در ابتدای دهه 80 میلادی است و بنابراین می توان درآمد داخلی كنونی كشورهای تولید كننده نفت را بر همان مبنای نفت 38 دلار ارزیابی كرد. 

این كارشناس اقتصادی با بیان اینكه مشكلاتی در بنادر مكزیك برای عرضه نفت به بازار پیش آمد و آن مشكلات بر افزایش قیمت نفت دخیل بود گفت: اصولا فصل سرما افزایش قیمت نفت را در پی دارد و مسئله تقاضاهای اضافی قاعدتا نفت را گران می كند و بهار كه بیاید خواهید دید كه نفت باز هم كاهش قیمت پیدا می كند.
/ 0 نظر / 7 بازدید