اختلاف شدید میان غیرمتعهدها و قدرت های هسته ای

چند هفته پس از مطرح شدن 11 پیشنهاد ایران در اجلاس بازنگری ان پی تی در نیویورک، منابع دیپلماتیک، از اختلاف شدید میان غیرمتعهدها و قدرت های هسته ای برای تنظیم بیانیه پایانی این اجلاس خبر می دهند.
این اختلافات، به ویژه دیروز و دو روز مانده به پایان کنفرانس و همزمان با رایزنی برای تنظیم بیانیه پایانی نشست نمایان شد به گونه ای هیئت های شرکت کننده در نشست در برابر هر سطر از بیانیه پایانی به گفتگو و جر و بحث پرداختند.

خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داد، کشورهای در حال توسعه اصلاحاتی برای این پیش نویس بیست و هشت صفحه ای پیشنهاد کردند که از جمله آنها تعیین محدودیت زمانی برای خلع سلاح قدرت های هسته ای بود. 

با این حال انگلیس، فرانسه، روسیه و آمریکا که از دارندگان بمب اتم هستند و تمایلی به خلع سلاح ندارند، این پیشنهاد را به شدت رد کردند. 

رئیس جمهور کشورمان در اجلاس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای در نیویورک، 11 پیشنهاد ایران را برای تحقق این پیمان و استفاده عمومی و صلح آمیز از انرژی هسته ای ارائه کرد که نخستین پیشنهاد اصلاح و تکمیل N.P.T بود تا به D.N.P.T یعنی معاهده خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح های هسته ای، تغییر یابد و خلع سلاح در محور ماموریت های آن و با ساز و کارهای روشن، الزام‌آور، موثر و با تضمین های مطمئن بین المللی تعبیه شود.

دومین پیشنهاد هم تشکیل گروه مستقل بین‌المللی برای تهیه دستورالعمل اجرایی ماده 6 معاهده N.P.T و برنامه‌ریزی و نظارت کامل بر خلع سلاح اتمی و جلوگیری از اشاعه با اعطای اختیارات کامل از سوی کنفرانس بود تا این گروه طوری عمل کند که همه کشورهای مستقل در مدیریت کار، مشارکت مؤثر داشته باشند به طوری که با تعیین ضرب الاجل برای دارندگان سلاح های اتمی در برنامه زمانی معین همه سلاح های هسته‌ای خنثی شود . 

این پیشنهادها که با استقبال چشمگیر کشورهای عدم تعهد و دیگر کشورها مواجه شد، به نظر می رسد اکنون مبنای کار آنها برای تنظیم بیانیه پایانی قرار گرفته و همین موضوع خشم شدید قدرت های اتمی را برانگیخته و سبب اختلافات گسترده شده است.

این اختلافات، اعتبار پیمان ان پی تی را بیش از پیش به خطر انداخته است پیمانی که از سال 1970برنامه ای جهانی برای مبارزه با گسترش تسلیحات هسته ای به شمار می رود.

این اختلافات دیروز در حالی به اوج رسید که این کنفرانس که از سوم ماه مه آغاز شده است، جمعه به کار خود پایان خواهد داد.

جنبش عدم تعهد پیشنهاد کرده است که عبارت " در چارچوب زمانی مشخص" به پیش نویس طرح اجرایی خلع سلاح هسته ای اضافه شود ؛ این پیش نویس شامل اقداماتی مشخص برای حذف تسلیحات هسته ای است.

گفته می شود با مطرح شدن این پیشنهادهای عدم تعهد، نمایندگان آمریکا ، روسیه ، انگلیس و فرانسه در اظهاراتی شدیداللحن از کشورهای گروه جنبش عدم تعهد خواستند واقع بین تر باشند. 

آنها اعلام کردند: تصویب کنوانسیون منع تسلیحات هسته ای که به آن زمان و جدول زمانی مشخص برای نابود کردن تسلیحات هسته ای تحمیل شده باشد، غیرقابل پذیرش است. 

با این حال کشورهای عدم تعهد به شدت واکنش دادند به گونه ای که آفریقای جنوبی اعلام کرد مواضع کشورهای عدم تعهد نباید بی اهمیت جلوه داده شود چرا که این مواضع در پی بررسی های دقیق اعلام می شود.

دیپلمات های حاضر در این نشست پیش بینی کرده اند که اختلا فات واقعی روز جمعه به هنگام صدور متن بیانیه پایانی آشکار شود. 

جنجالی ترین مسئله این کنفرانس یعنی عاری سازی خاورمیانه از تسلیحات هسته ای در محل اصلی کنفرانس مطرح هم نشده و تنها در حاشیه نشست توسط گروه های کوچک بررسی شده است.

کشورهای عدم تعهد همچنین درخواست کرده اند که در پیش نویس پایانی تاکید شود که در کنفرانس سال 2012 همه کشورهای خاورمیانه شرکت کنند و منطقه عاری از تسلیحات هسته ای به طور رسمی حیات خود را آغاز کند.

در پیش نویس بیانیه پایانی همچنین از رژیم صهیونیستی خواسته شده است به ان پی تی بپیوندد.

در پیش نویس مورد نظر عدم تعهد همچنین ادعای غرب درباره نقض ان پی تی توسط ایران در پنهان کردن فعالیت های هسته ای و نیز بی توجهی به قطعنامه های شورای امنیت رد شده است.

کشورهای غربی خواستار آن بودند که به نام ایران اشاره و ادعای فوق در پیش نویس آورده شود، با این حال نمی خواستند که بخت دستیابی به توافق عام درباره بیانیه پایانی را از دست بدهند.

در کنفرانس جاری بازنگری پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای حدود 150 کشور به منظور بررسی تلاش های جهانی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای گرد هم آمده اند.

کنفرانس بازنگری ان پی تی هر پنج سال یک بار برگزار می شود و نشست کنونی در چهلمین سال امضای این پیمان و با هدف بررسی نحوه اجرای کامل و جهانی آن برگزار شد.

محور اصلی این نشست ، سه ستون اصلی پیمان نامه ان پی تی یعنی عدم اشاعه، خلع سلاح و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بود.

پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای که کانون اصلی رژیم مبارزه جهانی با اشاعه تسلیحاتی به شمار می رود بر پایه چانه زنی های عظیمی استوار است .

پنج کشور اصلی دارای تسلیحات هسته ای یعنی انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا قول داده اند که در جهت پیشبرد خلع سلا ح گام بردارند اما تا کنون اقدامی عملی در این باره انجام نداده اند.

کشورهایی نیز که تسلیحات هسته ای ندارند در ازای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای قول داده اند به دنبال بمب هسته ای نباشند؛ با این حال از سال 1970 میلادی زمانی که پیمان ان پی تی اجرا شد، رژیم صهیونیستی، هند ، پاکستان و کره شمالی همگی به توان تسلیحات هسته ای دست پیدا کرده اند.

در مجموع 190 کشور این پیمان را امضاکرده اند؛ با این حال کره شمالی نیز که از جمله امضا کنندگان اولیه این پیمان بود با فشارهای ناعادلانه آمریکا در سال 2003 از آن خارج شد.

یکی از موانع اصلی مطرح شده در این نشست تاکید کشورهای جنبش عدم تعهد درباره این مسئله بود که رژیم صهیونیستی باید به پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای ان پی تی بپیوندد.

گفته می شود رژیم صهیونیستی حدود 300 بمب اتمی دارد با این حال این تسلیحات را نه تایید و نه تکذیب می کند.

آخرین نشست بازنگری پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای (ان پی تی ) که سال 2005 برگزار شد به علت همین مسائل با شکست پایان یافت و حتی سند نهایی کنفرانس نیز منتشر نشد.

ایران و بسیاری از کشورهای جنبش عدم تعهد اعتقاد دارند که ان پی تی یک پیمان تبعیض امیز است زیرا جهان را به دارندگان تسلیحات هسته ای و کشورهای درجه دو و فاقد تسلیحات هسته ای تقسیم کرده است
/ 0 نظر / 20 بازدید