گشتی کوتاه ولی سیاسی

بان کی مون به ایران نمی آید

گروه سیاسی: سخنگوی بان کی مون اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل بسیار پر مشغله است و نمی تواند به ایران سفر کند. به گزارش ایسنا، برنارد ورما سخنگوی دبیرکل سازمان ملل صبح دیروز در گفت وگو با شبکه خبری پرس. تی. وی تاکید کرد که بان کی مون در حل مساله هسته ای ایران دیپلماسی را ترجیح می دهد.

برگزاری رایانه ای انتخابات ریاست جمهوری دهم

گروه سیاسی: معاون سیاسی وزیرکشور،از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران به صورت "رایانه ای " خبر داد."علیرضا افشار" دیروز درپایان نمازجمعه شهرکرد در گفت وگو با ایرنا افزود:انتخابات رایانه ای به صورت آزمایشی در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با موفقیت برگزارشد و در دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری، برگزاری انتخابات به صورت رایانه ای جایگزین اخذ آرا به صورت دستی می شود.وی تصریح کرد: ستاد انتخابات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران از اواخر پاییز سال جاری عملیاتی می شود.افشار، تدوین منشور اخلاق انتخاباتی را یکی از برنامه های معاونت سیاسی وزارت کشور، عنوان کرد:انتظار است در بخش تدوین منشور اخلاقی انتخابات بیشتر از حوزه های دیگر کار شود و یک اخلاق انتخابات برای نامزدهای انتخابات، احزاب ، گروه های مختلف، مردم در سطح کشور برقرار شود. معاون سیاسی وزارت کشور گفت: طرح تحول اصلاح قانون انتخابات و یارانه ای شدن انتخابات در دستورکار وزارت کشور قرار دارد . نهاد ملی اصلاحات تشکیل می شود

گروه سیاسی: دبیر کل مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی از طرح ایده ایجاد "نهاد ملی اصلاحات" برای هماهنگ کردن اصلاح طلبان سراسر کشور خبر داد.یدالله اسلامی در گفت وگو با "ایلنا"، هدف از طرح این ایده از سوی برخی اصلاح طلبان را ایجاد نهاد ملی اصلاحات و مشارکت تمام اصلاح طلبان در تصمیم سازی ها و تصمیم گیریها، عنوان کرد و افزود: برخی از اصلاح طلبان، این طرح را عنوان کرده اند و شورای هماهنگی و احزاب اصلاح طلب متولی آن نیستند.اسلامی خاطر نشان کرد: برای اجرایی کردن این ایده، پیشنهادها و پیش نویس هایی از سوی برخی دوستان اصلاح طلب ارائه شده که هنوز به مرحله نهایی نرسیده است . میانجی گری ایران، میان ترکیه و ارمنستان

گروه سیاسی: به گزارش خبرگزاری ترکیه، ایران برای بهبود روابط آنکارا و ایروان نقش واسطه گری را بر عهده گرفته است. به گزارش ایسنا، خبرگزاری ترکیه با اشاره به سفر اخیر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه کشورمان در روزهای گذشته به آنکارا نوشته است: ایران خواهان میانجی گری میان ترکیه و ارمنستان است تا بدین شکل مشکلات موجود میان دو کشور حل شود. این خبرگزاری در ادامه آورده است: ایران که بیشترین هموطن ارمنی را دارد در صدد است که بتواند روابط ایروان و آنکارا را بهبود بخشد و در همین راستا متکی به هنگام حضور در آنکارا با همتای ارمنی اش در این باره گفت وگوی تلفنی داشته است. به گزارش خبرگزاری ترکیه هنوز این که آیا ایران به خواسته ترکیه این کار را می کند یا نه معلوم نیست; از طرف دیگر علی باباجان، وزیر امور خارجه ترکیه در جمع خبرنگاران در نیویورک گفت: ترکیه با تلاش های یک طرفه نمی تواند به راه حلی در روابط ارمنستان و ترکیه دست یابد. وزیر خارجه هند به ایران می آید گروه سیاسی:وزیر امور خارجه هند برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک این کشور و ایران به زودی به تهران می آید. به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از روزنامه انگلیسی زبان هندو، سفر دو روزه "پرناب موکرجی" به ایران از هشتم مرداد آغاز می شود و طرح خط لوله گاز ایران به پاکستان و هند یکی از موضوعات مهم گفت وگو با مسئولان جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.در این گزارش آمده است ماه گذشته میلادی دولت هند اعلام کرد: برای نهایی کردن طرح خط لوله گاز ایران آمادگی دارد و در جریان سفر وزیر امور خارجه هند به تهران تلاش خواهد کرد موضوعات مورد اختلاف حل شود. مقامات وزارت نفت و گاز طبیعی هند این طرح را از لحاظ تضمین نیاز انرژی این کشور مهم ارزیابی می کنند. برخی کارشناسان و مقامات احزاب سیاسی هند ، دولت "مان موهان سینگ" نخست وزیر را متهم می کنند که تحت فشار امریکا به طرح خط لوله صلح توجه نمی کند.

کوهکن:نماینده جدیدی احضار نشده است

گروه سیاسی: سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که در طول 2 هفته گذشته در ارتباط با باند پالیزدار نماینده جدیدی به قوه قضائیه احضار نشده است. محسن کوهکن عضو کمیته حقوقی هیئت رئیسه دیروز در گفت وگو با مهر درباره روند احضار نمایندگان مجلس در ارتباط با پالیزدار گفت: کمیته حقوقی هیئت رئیسه در صورت احضار نمایندگان از سوی قوه قضاییه تشخیص می دهد احضاریه ابلاغ شود یا خیر و در طول 2 هفته گذشته مورد جدیدی از احضار هیچ کدام از نمایندگان به هیئت رئیسه نرسیده و موارد قبلی هم متوقف شده است. نماینده لنجان در خصوص کمیته مشترک قوه قضاییه و مجلس بیان داشت : این کمیته هم برای تعامل بین دو قوه تشکیل شد در حالی که برخی مطرح کردند برای دنبال کردن موضوع پالیزدار این کمیته تشکیل شده است.وی با بیان اینکه تنها یکی از موضوعاتی که در کمیته مشترک قوای مقننه و قضاییه مورد بحث قرار می گیرد مسئله پالیزدار است، اعلام کرد: تا کنون این کمیته چند بار تشکیل جلسه داده است اما به دلیل مواجه شدن مجلس با تعطیلات تابستانی ادامه این جلسات متوقف شده است.

لغو مجمع عمومی خانه احزاب

گروه سیاسی: نخستین نشست مجمع عمومی خانه احزاب ایران در سال جاری که قرار بود روز پنجشنبه در محل دفتر مرکزی خانه احزاب با حضور دبیران کل احزاب، گروه ها و تشکل های سیاسی برگزار شود، به دلیل به حد نصاب نرسیدن حاضران، برگزار نشد. شورای مرکزی خانه احزاب ایران برای 85 نفر از دبیران کل و نمایندگان احزاب دعوت نامه ارسال کرده بودند اما تنها 16 نفر از نمایندگان احزاب در این نشست حاضر شدند.از اعضای شورای مرکزی خانه احزاب ایران نیز در این نشست تنها "علیرضا شیخیانی"، "عباس شیبانی" و "مرتضوی کیاسری" حضور داشتند.

تکذیب توقیف محموله هسته ای ایران در آذربایجان

گروه سیاسی: سفارت ایران در جمهوری آذربایجان، خبر توقیف محموله نیروگاه اتمی بوشهر را توسط این کشور تکذیب کرد.به گزارش ایرنا ، مجید فیض الهی افزود: با اعلام این خبر از خبرگزاری غیردولتی جمهوری آذربایجان (آپا) مسئولان گمرگ این کشور آن را بی اساس دانسته و تکذیب کردند. خبرگزاری غیردولتی دی آذ جمهوری آذربایجان به نقل از آیدین علی اف رئیس کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان اعلام کرده بود ، ماموران گمرک این کشور یک محموله ارسالی شرکت اتم استروی اکسپورت روسیه به نیروگاه اتمی بوشهر، شامل عایق به ارزش 171 هزار دلار را به منظور بازرسی کد کالا توقیف کرده اند.

/ 0 نظر / 4 بازدید