بوش: به ايران نشان ندهيد آمريكا ببر كاغذي است

 رئيس جمهور آمريكا كه سياست هايش موجب شكست در عراق و خاورميانه شده است، هشدار داد كه خروج شتابزده از عراق به از بين رفتن پيشرفت‌هاي به دست آمده در اين كشور مي‌انجامد و همچنين ايرانيان را متقاعد مي‌كند كه آمريكا "ببر كاغذي" است.

A0234159.jpg

به نقل از خبرگزاري فرانسه، "جورج بوش" در سخنراني پنجشنبه خود در لاس‌وگاس، ايالت نوادا، گفت: «شكست در عراق به جسور شدن افراط‌گرايان منجر مي‌شود و به قاتلان و گردن‌ كلفت‌ها نشان مي‌دهد كه آمريكا يك ببر كاغذي است. همچنين شكست ما در عراق به قدرت گرفتن ايران مي‌انجامد.»
بوش همچنين به شرايط نويد‌بخش عراق طي ماه‌هاي گذشته‌ اشاره كرد اما از اظهارنظر درباره اين احتمال خودداري كرد كه آيا شمار سربازان آمريكايي همزمان با ترك كاخ سفيد در ژانويه 2009 بيشتر از تعداد سال گذشته خواهد بود كه در آن 30 هزار نيروي جديد وارد عراق شده بودند.
رئيس جمهور آمريكا در ادامه گفت‌: «شما مي‌دانيد بيشتر مردم مي‌گويند، خوب آقاي رئيس جمهور، بعد چه مي‌شود؟ و پاسخ من اين است كه ما در اين جنگ عليه تروريسم تا جايي پيش‌ رفته‌ايم كه نمي‌توانيم با اطمينان كامل بگوييم، موفق بوده‌ايم.»
رئيس كاخ سفيد خاطر نشان كرد كه انتظار مي‌رود 20 هزار سرباز آمريكايي تا ژوئيه به وطن بازگردند. اما همچنين تأكيد كرد هر گونه كاهش شمار سرباز در عراق به شرايط و تصميم فرماندهان بستگي دارد.
رئيس جمهور نامحبوب آمريكا به صراحت گفت كه كاهش حمايت مردم آمريكا از اين جنگ هيچ تأثيري در تصميم‌گيري وي بر سر شمار سربازان آمريكايي در عراق نمي‌گذارد، هرچند كه خطر شكست سياسي در انتخابات نوامبر براي حزب وي وجود دارد.
بوش در ادامه گفت: «تصميم‌گيري من بر اساس موفقيت ما در عراق استوار خواهد بود. البته مردم مي‌گويند، آيا مطمئن هستيد كه از نظر سياسي به‌درستي تصميم‌گيري مي‌كنيد.»
رئيس جمهور آمريكا مدعي شد: «افزايش شمار سربازان در عراق مفيد بوده است. بازارهايي كه به خاطر حملات تعطيل شده بودند به وضعيت عادي بازگشتند و شرايط زندگي به‌سرعت بهبود مي‌يابد. بغداد كه زماني در معرض خشونت‌هاي فرقه‌اي باورنكردني قرار داشت به زندگي عادي بازگشت.»
بوش همچنين وعده داد، سركوب شورشيان به آرام شدن خشونت فرقه‌اي كه تهديدي براي مصالحه ملي به شمار مي‌رود، منجر مي‌شود و نيروهاي امنيتي عراق از نوامبر مسئوليت حفظ امنيت كل اين كشور را برعهده مي‌گيرند.
اما آمريكا در 2007 بيشترين شمار كشته‌شدگان را از آغاز جنگ (2003) تاكنون داشته و مقامات عراقي پيش‌بيني كرده‌اند كه احتمالاً كنترل كامل اين كشور جنگ‌زده تا 2012 به طول نمي‌انجامد.
بوش گفت كه آَشتي در سطح منطقه‌اي نتيجه‌بخش بوده و دولت بغداد استان‌هاي اين كشور را در درآمدهاي نفتي سهيم مي‌كند.
مقامات كاخ سفيد انتظار دارند در خصوص شمار سربازان آمريكايي در عراق از سوي سفير واشنگتن در بغداد و همچنين فرمانده نيروهاي آمريكا در اين كشور جنگ‌زده در ماه‌هاي مارس يا آوريل گزارش دريافت كنند.

/ 0 نظر / 4 بازدید