زمینه سازی برای انتقال آرام قدرت در کره‌شمالی

برگزاری نشست حزب حاکم کره شمالی پس از 30 سال و نیز ارتقای فرزند سوم رهبر این کشور به درجه ژنرالی چهار ستاره ارتش، به منزله زمینه سازی برای انتقال آرام قدرت در این کشور است.
محمود بلنداختر، کارشناس ارشد روابط بین الملل

30 سال پس از آخرین نشست حزب حاکم کره‌شمالی، سه‌شنبه(6 مهر) بار دیگر مقامات این حزب تشکیل جلسه دادند.

در نشست قبلی حزب حاکم که سال 1980 برگزار شده بود، کیم جونگ - ایل (رهبر فعلی) به عنوان جانشین پدرش یعنی کیم ایل سونگ معرفی و تایید شد. 

کیم جونگ - ایل از سال 1994 و پس از مرگ پدرش قدرت را در کره شمالی به دست گرفت. 

نشست روز سه‌شنبه حزب حاکم کره‌شمالی و تصمیمات اتخاذ شده در آن، در فرایند تحولات این کشور از اهمیت خاصی برخوردار است. 

سال هاست، رسانه‌های ژاپن و کره جنوبی از بیماری رهبر کره شمالی (که کره‌ای‌ها وی را ژنرال می‌خوانند) خبر می دهند. 

در این سال ها گمانه‌های زیادی درباره جانشین احتمالی کیم جونگ ایل مطرح شده است اما با توجه به ساختار نظام سیاسی کره شمالی، تائید صحت و سقم اطلاعات منتشر شده درباره این کشور همواره دشوار بوده است. 

فقدان اطلاعات کافی و موثق درباره این کشور، فضاسازی رسانه‌ها و همچنین توانمندی‌های هسته‌ای و نظامی کره شمالی باعث شده تا تحولات این کشور با دقت ویژه‌ای به خصوص توسط کشورهای شرق آسیا پیگیری شود. 

درباره نشست حزب کارگران کره شمالی و تصمیمات اتخاذ شده در آن چند نکته حایز اهمیت است. 

نخست اینکه ماهیت برگزاری چنین نشستی که نخستین نشست در 30 سال گذشته است اقدامی بسیار مهم است. 

این نشست درحالی برگزار شد که رهبر کره شمالی از یکی دو سال گذشته کمتر در ملاء عام ظاهر می شود. 

به گفته رسانه‌ها رهبر 68 ساله کره شمالی به شدت مریض است؛ البته از نوع بیماری ژنرال هم خبرهای متفاوتی وجود دارد. 

برخی می گویند کیم جونگ - ایل سکته مغزی خفیفی کرده و برخی دیگر اعلام کرده‌اند که وی از مشکل دیابت و مریضی قلبی رنج می برد.

با توجه به این واقعیت که نشست‌های حزب حاکم کره شمالی برای موضوعات عادی و حتی مهم هم برگزار نمی شود، می توان حدس زد که این نشست در مقطع کنونی به منظور بررسی موضوعی فوق العاده و خیلی مهم برگزار شده است.

هیچ موضوع فوق العاده‌ای در مقطع کنونی کره شمالی، جز تعیین جانشین کیم جونگ - ایل برای این کشور متصور نیست. 

اما مهم تر از موضوع برگزاری نشست حزب حاکم، تصمیم اتخاذ شده در این جلسه است. 

در نشست حزب حاکم کره شمالی، کیم جونگ - ایل بار دیگر به عنوان دبیرکل حزب حاکم انتخاب شد. 

این اقدام ساعاتی پس از آن صورت گرفت که رهبر کره شمالی درجه نظامی جونگ اون - پسر بیست و هفت ساله - خود را به ژنرالی چهار ستاره ارتش ارتقا داد. 

البته مهم، بخش دوم موضوع یعنی ارتقای جایگاه فرزند سوم رهبر کره شمالی به سمت ژنرالی چهار ستاره ارتش بود که گرچه رسانه‌ها چیزی درباره گفتگوی حزب حاکم درباره آن اعلام نکردند، اما احتمالا یکی از موضوعات مهم نشست روز سه شنبه بوده است. 

باید گفت انتخاب مجدد رهبر کره شمالی به عنوان دبیرکل حزب حاکم، در مقطع کنونی اقدامی سمبولیک و نمادین است.

در سال های گذشته هم سابقه نداشته که حزب حاکم برای تمدید دبیرکلی کیم جونگ - ایل در حزب حاکم تشکیل جلسه دهد. 

انتخاب مجدد کیم جونگ - ایل به سمت دبیرکل حزب کمونیست به این معناست که وی همچنان اداره این کشور را به دست خواهد داشت و فرد اول کره شمالی خواهد بود. 

این اقدام، بیشتر پیامی به مخالفان ارتقای جایگاه جونگ اون کم تجربه است. 

حزب حاکم با انتخاب مجدد کیم جونگ - ایل درصدد ارسال این پیام بود که گرچه جونگ اون ارتقای مقام یافته اما رهبر کره شمالی همچنان، کیم جونگ ایل خواهد بود.اما واقعیت چیز دیگری است. 

اقدام مهم در پس نشست حزب حاکم کره شمالی، ارتقای جایگاه جونگ اون فرزند سوم رهبر کره شمالی است.

رهبر این کشور با ارتقای جایگاه فرزند سوم خود، نخستین بار گمانه رسانه‌ها مبنی بر جانشینی وی به جای پدرش را تائید کرد. 

کیم جونگ ایل دارای چهار فرزند (سه پسر و یک دختر) است. 

پسر ارشد وی به نام جونگ نام 40 سال سن دارد. 

وی در سال 2001 تلاش کرد با گذرنامه تقلبی دومینکی وارد ژاپن شود.

وی اختلافات زیادی با پدرش دارد و در حال حاضر در ماکائو زندگی می کند. 

جونگ چول، 30 ساله پسر دوم کیم جونگ ایل است که به گفته رسانه‌ها، عملکردش چندان مورد رضایت رهبر کره شمالی نیست. 

جونگ اون 27 ساله جوان‌ترین پسر رهبر کره شمالی است که بنا بر اعلام رسانه‌ها از همه فرزندان کیم جونگ ایل بیشتر به پدر خود شبیه است. وی تحصیل کرده سوئیس است. 

ارتقای جایگاه جونگ اون در ارتش ضمن اینکه موید این واقعیت است که وی محتمل‌ترین گزینه برای جانشینی پدرش است علامتی دال بر جایگاه ویژه ارتش در معادلات سیاسی کره شمالی است. 

به عبارت بهتر، این اقدام بدان معناست که رهبر آینده کره شمالی لزوما باید از درون ارتش سربرآورد. 

البته باوجود ارتقای جایگاه فرزند سوم رهبر کره شمالی، دو احتمال دیگر هم درباره جانشینی کیم جونگ ایل مطرح می شود؛ اول، جایگزینی یکی از فرماندهان ارتش یا معاون کیم جونگ ایل به نام "کیم یونگ - نام" به جای وی است. 

یکی از گزینه های مطرح دیگر برای آینده کره شمالی تشکیل کمیته رهبری است. چنین کمیته ای با محور قرار دادن یکی از پسران کیم جونگ - ایل یا معاون کنونی وی، می تواند رهبری کره شمالی را در دست گیرد. چنین کمیته‌ای می تواند متشکل از شخصیت‌های حزب کارگر، نظامیان و یا کمیسیون دفاع ملی کره شمالی باشد. 

وجود چنین گزینه‌هایی به این معناست که گرچه راه برای جانشینی جونگ اون به جای پدرش هموار شده است، اما وی در صورت رعایت نکردن معیارهای حزب حاکم و همچنین ارتش، کنار گذاشته خواهد شد. 

البته باید گفت که زمان واقعی انتقال قدرت به فرزند سوم کیم جونگ ایل هنوز مشخص نیست ولی با توجه به بیماری رهبر کره شمالی و همچنین تجربه بسیار اندک فرزند سوم وی، دور از انتظار نیست که به تدریج و به آرامی قدرت به جونگ اون منتقل شود. 

درصورتی که چنین اقدامی صورت گیرد، می توان گفت که این کشور در تعیین جانشین رهبر خود شبیه کوبا عمل کرده است. 

در کوبا هم اگرچه فیدل کاسترو دبیرکل حزب کمونیست باقی مانده اما برادر وی یعنی رائول کاسترو امور اجرایی را در دست دارد. 

در هر حال، با برگزاری نشست حزب حاکم کره شمالی و اقدام رهبر این کشور می توان گفت که این کشور شمال شرق آسیا، وارد مرحله تازه‌ای از تاریخ خود شده است. مرحله‌ای که نخستین و مهم ترین پیام آن زمینه سازی این کشور برای انتقال آرام قدرت به فرزند سوم کیم جونگ - ایل است. 

اینکه کره شمالی پس از این، دچار چه تغییراتی خواهد شد، موضوع تحلیلی است که بعدا به آن خواهیم پرداخت.
/ 9 نظر / 22 بازدید
نقدنيوز

گزارش تصويري: شلمچه " بسيار زيبا " http://naghdnews.ir/image/in-pictures/5705-gozaresh.html قسمت دوم:حتما ببينيد http://naghdnews.ir/image/in-pictures/5757-image.html تصوير: ماشين صدقه ! http://naghdnews.ir/image/in-pictures/5847-image.html تصوير ويژه: فروش طلا با نماد شيطان پرستي به صورت گسترده http://naghdnews.ir/image/in-pictures/5848-image.html

کربلائي

سلام خسته نباشيد شهادت امام جعفر صادق را به تمام مسلمين جهان تسليت عرض مي نمائيم. (امام صادق (ع) : محبـوبتـرين بـرادرانـم نزد من، كسـى است كه عيبهايـم را به من اهدا كنـد. ) از وبلاگ شما خيلي خوشم آمد به ماهم سري بزنيد و اگر با تبادل لينک موافق بوديد مرا با اسم هئيت جوانان حضرت علي اکبر(ع شهرک فرارت لينک کنيد

کربلائي

سلام خسته نباشيد از وبلاگ شما خيلي خوشم آمد به ماهم سري بزنيد و اگر با تبادل لينک موافق بوديد مرا با اسم هئيت جوانان حضرت علي اکبر(ع شهرک فرارت لينک کنيد

شريعت نبوي

سلام بامطلب جديدي باعنوان"خاستگاه نظريه جدايي دين از سياست"بروزم. منتظر نظرات ارزشمند شما هستم. ياعلي

مسعود

با سلام و خسته نباشين خدمت شما دوست عزيز ميخواستم بگم وبلاگ بسيار جذاب و جالبي داري و ميخواستم ازت دعوت كنم بياي وبلاگم سر بزني و نظر بدي. ممنون ميشم

korosh niyam

salam duste man ... webe zibayi bud.. ba tabadole link chetori mano be esme faghat korosh faghat iran age khasti link kon begu chi linket konam..montazeretam ,,asheghetam hamvatan

ايمان

سلام. وبلاگ خيلي خوبي داري. اميدوارم در کارت موفق بشي اگر دوست داري که تبليغ وبلاگت را به همين صورتي که در وبلاگت نظر گزاشتم در تمام وبلاگ هاي بروز شده بلاگفا و پرشين بلاگ و بلاگ اسکاي بگذارم با آيدي ياهو من تماس بگير : city.download

شريعت نبوي

سلام خوبي در روزهاوشبهاي عظيمي قرار داريم رفته رفته به روز عرفه وعيد قربان نزديك مي شويم وبايد تلاش كنيم كه بتوانيم نفسهاي اماره خود را قرباني كنيم. واما بامطالب جديدي باعنوان"جاهليت مدرن"بروزم ومنتظر نظراتتان هستم.شما را به ديدن بخشي ازمطالب جلب مي كنم: . جاهليت به يك دوره مشخص تاريخي يا يك شرايط معين اجتماعي منحصر نمي‏شود، بلكه در هر دوره و زماني حتي در اوج پيشرفت تكنولوژي و تمدن بشري هرگاه چنين افكار و انديشه‏هايي در جامعه بشري ظهور و بروز پيدا كند، دوران جاهليت بار ديگر آغاز شده است [خداحافظ]

hamid

سلام دوست عزيز وبلاگ قشنگي داري بهتون تبريك ميگم خوشحال ميشم اگه به وب منم سر بزني راستي اگه دوست داشتي جديدترين فيلم ها - عكس - موزيك ها رو تو اميلت داشته باشي تو سايت حتما عضو شو http://www.ahang1.com/