زمستان بوش در عربستان لطمه ای به بهار خلیج فارس نمی زند

جرج بوش رئیس جمهوری امریكا امروز در حالی پای به عربستان سعودی می گذارد كه خوش خیالانه امیدوار است حكام ریاض مجال خوبی به او برای ادامه یاوه سرایی هایش علیه ایران بدهند.
در این باره ملك عبدالله پادشاه عربستان سعودی در گفتگو با شبكه الجزیره و قبل از سفر رئیس جمهور امریكا به عربستان در سخنانی ضمن تاكید بر روابط دوستانه و نزدیك ریاض با تهران تصریح كرده است كه كشورش هرگز از سخنان رئیس جمهوری امریكا علیه ایران حمایت و پشتیبانی نخواهد كرد و اجازه نخواهد داد كه عربستان مكانی باشد كه مسئولان واشنگتن خصومت های نخ نما شده خود علیه ایران را خوراك تبلیغات رسانه ای غرب قرار دهند. 

كشور عربستان سعودی در بین كشورهای عرب حوزه خلیج فارس به لحاظ ژئواستراتژیك در جایگاه ویژه ای قرار دارد و امریكا می داند كه تحولات مثبت زیادی در ماههای گذشته بین دولتین ایران و عربستان سعودی صورت گرفته كه نقطه اوج آن سفر معنوی حج محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی بود. 

علاوه بر این رویداد ، مساله ای كه كار جرج بوش را در سفر به عربستان سعودی بسیار سخت می كند دریافت پالس های هشداری است كه بوش در هوای بهاری منطقه خلیج فارس در این چند روز دریافت كرده و از امیر نشین های امارات گرفته تا حكام ریاض به وی تصریح كرده اند كه حاضر نیستند از مدار دوستی با ایران قدرتمند در منطقه استراتژیك خلیج فارس خارج شده و برای خوشایند جنگ طلبان نئومحافظه كار در پنتاگون و كاخ سفید دست به انجام سیاست های نسنجیده بزنند. 

مسئولان عربستانی به خوبی از موقعیتی كه در منطقه خلیج فارس پس از ایران به لحاظ اهمیت هژمونیك دارند ؛ آگاهند ، مقامات این كشور عربی پیشتر در برخی از عرصه های دیپلماتیك فعالانه عمل كرده و بنا به مقتضای سیاست خود طرح هایی را در خاورمیانه ارائه كرده اند كه می توان به طرح صلح عربی ( طرح ارائه شده توسط ملك عبدالله ) در سی ام ژانویه سال 2004 اشاره كرد. 

در كنار این موارد ،آنچه برای امریكا مهم است جلب سرمایه گذاری های استراتژیك از عربستان و حفظ یك كشور تاثیر گذار عربی برای اجرای بخشی از سیاست های ضد ایرانی ایالات متحده است و بوش به خوبی می داند كه راه دشواری برای اغوای عربستان سعودی و منحرف كردن سیاستهای منطقی ریاض در قبال تهران دارد. 

یكی دیگر از شوك های قابل اشاره در سفر بوش به عربستان ، سخنان سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان سعودی است كه وی با اشاره به اینكه عربستان همچنان خواستار همبستگی و صلح میان كشورهای منطقه است تاكید كرده بود ریاض روابط دوستانه ای با تهران داردو اگر بر فرض عربستان هر تهدیدی را علیه خود احساس كند ترجیح می دهد مستقیما با كشور مورد نظر گفتگو كندو نیازی به قیم ندارد. 

نظیر چنین علامت های مثبتی از سوی ایران به عربستان نیز داده شد و منوچهر متكی وزیر امور خارجه كشورمان در واكنش به سخنان بوش در ابوظبی تاكید نمود كه تلاش های بوش برای ضربه زدن به روابط تهران با كشورهای حوزه خلیج فارس و كشورهای عرب منطقه محكوم به شكست است و سیاست به اصطلاح مهار ایران كه از سوی امریكا در حال پیگیری است به سخن قاطع محكوم به شكست است .

بنابراین می توان پیش بینی كرد كه نه تنها دو كشور ایران و عربستان بلكه روابط تهران با سایر كشورهای منطقه هم با سفر جرجبوش كاملا بالعكس به نفع ایران تمام شده و همه كشورهای منطقه خلیج فارس متفق القول گفته اند كه كاری به سیاست های مغرضانه امریكا علیه ایران ندارند و در نظر آنان جمهوری اسلامی ایران همواره یك دوست مطمئن و قابل اعتماد است.
/ 0 نظر / 4 بازدید