مجتهدزاده: مرغ پخته هم به سخنان العطیه می خندد!

استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس تهران گفت: مرغ پخته هم از شنیدن سخنان دبیر شورای عالی خلیج فارس درباره حضور ایرانیان در منطقه خلیج فارس به خنده می افتد.
دکتر پیروز مجتهدزاده، در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در این باره افزود: آقای العطیه باید برای آگاهی از تاریخ دیرینه حضور ایرانیان در خلیج فارس، به کتاب های دوره دبستان مراجعه کنند و الفبای تاریخ و جغرافیا را دوباره بیاموزند.

دکتر مجتهدزاده افزود: آقای العطیه همان فردی است که در کنفرانس سران کشورهای اسلامی تهران، بدون اجازه رئیس جلسه در پشت میکروفن هم خلیج فارس را به نام جعلی خطاب کرد و هم  سه جزیره ایرانی خلیج فارس را متعلق به امارات دانست.

مشاور پژوهشی دانشگاه سازمان ملل متحد گفت: انتظار بود دولت وقت ایران به علت این گستاخی، ورود این فرد را به عنوان عنصر نامطلوب پس از این ماجرا قدغن می کرد، ولی متاسفانه دولت آن زمان ، نه فقط این کار را نکرد، بلکه با بی تفاوتی ابتکار عمل را به آقای العطیه و امثال ایشان داد.

دکتر مجتهدزاده افزود: امروز از دولت ایران این انتظار می رود که کوتاهی دولت پیشین را تکرار نکند و ورود آقای العطیه و افرادی مانند ایشان را به ایران ممنوع اعلام کند و با این کار، به این گونه اقدامات قاطعانه واکنش نشان دهد.

این استاد دانشگاه، بیان چنین سخنان بیهوده ای را از زبان دبیر شورای همکاری خلیج فارس، نشان دهنده بی اعتبارتر شدن روزافزون نشست این شورا دانست و افزود: این حرف های بی پایه و اساس برای اعضای این شورا، فقط مصرف داخلی دارد و کشورهای اعضای این شورا به علت بحران هویتی که به آن دچار هستند، مجبورند به گونه ای این حرف ها را مطرح کنند تا هم این بحران هویتی را کم رنگ تر کنند و هم در خصوص اختلافات عمیقی که با هم در خصوص موضوعات مختلف دارند، فرافکنی کنند.

دکتر مجتهدزاده گفت: پس از بی نتیجه ماندن همه تلاش ها و مبالغ هنگفتی که برخی اعراب منطقه در خصوص تحریف نام خلیج فارس به کار بردند، اصولا به نوعی سرخوردگی دچار شدند و این حرف ها جهت خروج از این سرخوردگی بیان می شود و نباید آن را جدی تلقی کرد؛ ضمن اینکه خود آنها هم این مطالب را جدی نمی گیرند.

وی تصریح کرد: آنقدر در خصوص حقانیت نام خلیج فارس مطلب نوشته شده و برنامه تولید شده است که دیگر به بحث بیشتر نیازی نیست و حقایق پارسی بودن این خلیج، بر مجامع بین المللی ثابت شده است.

گفتنی است عبدالرحمن العطیه، در آستانه اجلاس شورای همکاری خلیج فارس با تکرار ادعاهای واهی در خصوص سه جزیره ایرانی، ادعاهای بی پایه و اساسی را درباره تاریخچه حضور ایرانیان در منطقه خلیج فارس مطرح کرده بود.

العطیه دو روز پیش مدعی شده بود: اگر از نام خلیج فارس استفاده کنیم تاریخ را تحریف کرده ایم!

وی گفته بود:کشورهای عربی از بیش سه هزار سال پیش در سواحل خلیج (فارس) حضور داشتند اما حضور فارس‌ها در اطراف خلیج ( فارس ) ‌تنها به دولت صفویه یعنی نزدیک به پنج قرن پیش بر می‌گردد!
/ 0 نظر / 18 بازدید