اعلام نتایج آزمایش بر هندوانه های خیلی قرمز

سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، استفاده کشاورزان از کود کلات آهن را برای تغییر رنگ هندوانه ها تائید نکرد.
در اخبار چند روز گذشته اعلام شده بود که برخی از کشاورزان در بوشهر برای اینکه رنگ هندوانه های خود را تغییر دهند و به اصطلاح آنها را "خیلی قرمز " کنند از کود کلات آهن استفاده می کنند.

این موضوع را از دکتر منفرد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر شنیدیم که عنوان کرد در بررسی های اولیه متوجه شدیم که کشاورزان از نوعی کود کلات آهن که قرمز رنگ است استفاده می کنند.

اما رئیس سازمان جهاد کشاورزی بوشهر گفت این نمونه کود به آزمایشگاها فرستاده شد و پس از بررسی نتایج آزمایشات به اطلاع عموم خواهد رسید.

حال در ادامه بررسی این موضوع، با معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تماس گرفتیم و وی در این باره گفت: نتیجه بررسی آزمایشات این بود که کشاورزان از این کود در مزارع استفاده کرده اند ولی هیچ گونه ماده شیمیایی رنگی در نتایج آزمایشات از این کود مشاهده نشده است و مصرف این کود هیچ گونه آلودگی شیمیایی برای این محصول ندارد. 

منوچهری علت مصرف این کود را در استان بوشهر وجود خاک های آهکی در مزارع کشاورزی ذکر کرد و گفت: میزان آهن قابل استفاده در زمین های کشاورزی بوشهر بسیار پائین است و کمبود آهن در کل خاک های این استان مشاهده می شود.

وی گفت: به منظور تامین آهن مزارع کشاورزی مصرف کود آهن برای زمین های کشاورزی ضروری است و این کود زمانی که در آب حل شود به رنگ قرمز در می آید و حال که رنگ کود قرمز می شود نمی توان گفت که این رنگ به درون هندوانه می رود و رنگ آن را تغییر می دهد.
 
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی بوشهر همچنین افزود: توزیع این کود در مزارع کشاورزی هیچ گونه آلودگی از نظر "بهداشتی ،سلامتی و محیط زیستی" ندارد . 

منوچری در پایان گفت : کود آهن در بیشتر مزارع و باغات کشور توزیع می شود و هیچ گونه تاثیر منفی هم ندارد .
/ 1 نظر / 29 بازدید
سید مبین عسگری

با سلام و تبریک سال نو به شما و تبریک دوم به خاطر وبلاگ مفید و زیبای شما , موضوع تحقیق و فعالیت شما قابل تحسین است در صورت تمایل میتوانید آدرس وبلاگ سازمان عشایر گیلان را لینک کنید و از بکر ترین و رویایی ترین مناطق ییلاقی ایران در گیلان با خبر شوید سالانه بسیاری از گردشگران خارجی برای دیدن این مناظر به استان می آیند این در حالی است که مردم ایران ما اطلاعات کافی در این خصوص را ندارند و این مکان ها را نمی شناسند.با تشکر.www.ashayeregilan.persianblog.ir