شرکت های روسی فروش بنزین به ایران را از سرگرفتند

بزرگ ترین شرکت نفتی روسیه رسما فروش بنزین به ایران را از سرگرفت.
خبرگزاری رویترز گزارش داد، بزرگ ترین شرکت نفتی روسیه موسوم به لاک‌اویل با بی‌اعتنایی به تحریم‌ها علیه ایران، رسما فروش بنزین به ایران را ازسر گرفت.

سرگئی شماتکو وزیر انرژی روسیه پیش تر گفته بود تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، مانع از همکاری شرکت‌های روسی با ایران نخواهد شد. 

رجب صفرف از مقامات اتاق بازرگانی مسکو هم دو هفته پیش از احتمال ورود نخستین محموله بنزین صادراتی شرکت های دولتی روسیه به ایران در ماه های آینده خبر داده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت لاک‌اویل، محموله‌ای 250 هزار بشکه ای بنزین را هفته گذشته در بندرعباس در جنوب ایران تخلیه کرده است.

در این گزارش آمده است، به احتمال قوی محموله دوم شرکت نفتی لاک‌اویل این هفته به ایران می رسد.

شرکت لاک‌اویل که ماه آوریل تحت فشارهای آمریکا به فعالیت در ایران پایان داده بود، فروش بنزین به ایران را از طریق شرکت‌های تابع خود موسوم به لیتاسکو و شرکت دولتی چینی ژوهای‌ژنرونگ از سرگرفته است. 

این در حالی است که وزیر انرژی ترکیه هم سه روز پیش گفت : شرکت های خصوصی این کشور می توانند به ایران بنزین بفروشند و دولت ترکیه هیچ محدودیی برای آنها ایجاد نمی کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز، چند روز پیش درباره تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران گفت، کشورش با تحریم ها موافق نیست. 

وی تصریح کرد، از خط لوله انتقال گاز طبیعی جمهوری اسلامی به ترکیه که قرار است توسط شرکت خصوصی سوم پترول احداث شود، برای تامین نیاز بازارهای گاز اروپا و همچنین نیازهای ترکیه استفاده خواهد شد. 

نخست وزیر پاکستان هم پیش تر تاکید کرده بود: تسلیم فشارها و محدودیت های آمریکا برای وادار کردن اسلام آباد به اقدام ضد تهران نخواهد شد.

از سرگیری فروش بنزین به ایران در حالی است که وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفته است تا پایان امسال به تدریج طرح های پالایشگاهی یکی پس از دیگری در مدار بهره برداری قرار می گیرند.

میرکاظمی افزود: پیش بینی می کنیم ظرفیت تولید بنزین ایران تا سال 1392 به 170 میلیون لیتر در روز افزایش یابد و از این رو ایران به صادر کننده بنزین تبدیل خواهد شد. 

بر اساس " قانون تحریم های ایران"، هر شرکت غیرآمریکایی که بیش از 20 میلیون دلار سالانه در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری کرده باشد، مشمول تحریم های ایالات متحده می شود. 

این در حالی است که شرکت های تجاری و اقتصادی که شدیدا تحت تاثیر بحران اقتصادی غرب قرار دارند، به تهدیدها و توصیه های دولت آمریکا برای قطع ارتباط و کاهش سرمایه گذاری در ایران، کاملا بی توجه اند و به معامله با ایران می پردازند.

آمریکا پس از بیانیه تهران و با وجود توافق با برزیل و ترکیه برای مبادله سوخت، اعضای شورای امنیت را با تطمیع و تهدید به رای دادن به قطعنامه پیشنهادی اش وادار کرد و خود نیز پس از این تحریم ها، تحریم های یکجانبه دیگری علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد.

مقامات کاخ سفید پس از این نیز با فشار بر اتحادیه اروپا، این کشورها را به اعمال تحریم های یکجانبه دیگری ضد ایران ترغیب کردند
/ 2 نظر / 18 بازدید
jafar

درود وبلاگ جالبي داريد موفق باشيد خيلي دوست دارم نظرت رو درباره ي پستمل بدونم با تبادل لينک موافقيد ؟ بدرود

jafar

درود وبلاگ جالبي داريد موفق باشيد خيلي دوست دارم نظرت رو درباره ي پستمل بدونم با تبادل لينک موافقيد ؟ بدرود