گوردون براون از نخست وزیری برکنار می شود

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، درباره جدیدترین پیامد شکست حزب کارگر در انتخابات میاندوره ای اسکاتلند، از احتمال برکنار شدن گوردون براون از نخست وزیری انگلیس و ریاست حزب کارگر در ماه سپتامبر خبر داد. به گزارش شبکه خبر، این روزنامه در شماره امروز خود در اینترنت نوشت: اکنون هم حزبی ها و حتی وزیران کابینه براون نیز خواهان کناره گیری وی از قدرت هستند.

ایندیپندنت، با اشاره به اظهار نظر یکی از وزیران دولت انگلیس درباره نتیجه انتخابات در اسکاتلند، مبنی بر اینکه "هیچ کس نمی تواند بدتر از آنچه براون انجام دهد، انجام دهد"، افزود: دیروز وقتی نمایندگان حزب کارگر در مجلس عوام از وزیران ارشد کابینه خواستند از براون بخواهند در پی شکست تحقیرآمیز حزب کارگر در انتخابات میاندوره ای گلاسکو، از سمت خود کناره گیری کند، نخستین نشانه های ضعف در حمایت های کابینه از گوردون براون، ظاهر شد.

این روزنامه ادامه داد: هر چند وزیران کابینه می گویند اقدام فوری برای برکنار کردن نخست وزیر صورت نخواهد گرفت، با این وجود، برخی پیش بینی می کنند براون با اقدامی هماهنگ، رو به رو خواهد شد تا وی را در ماه سپتامبر، احتمالا پیش از همایش حزب کارگر که از بیستم سپتامبر (29 شهریور) آغاز می شود، از سمت خود کنار گذارند.

ایندیپندنت افزود: وزیران اعلام کردند این شکست فاجعه بار و پیش بینی نشده که به دست حزب ملی اسکاتلند رقم خورد، می تواند اثبات این نکته برای آقای براون باشد که به قول یکی از اعضای کابینه، "شرایط در حال تغییر کردن است".

روزنامه انگلیسی تصریح کرد: در واقع، اوضاع چنان در حال تغییر است که اعضای هیئت وزیران، خود را برای احتمال رقابت برای تعیین جانشین نخست وزیر و رهبر حزب آماده می کنند.

ایندیپندنت افزود: جدیدترین نظرسنجی ماهانه که موسسه "کامرس" (ComRes) برای ایندیپندنت انجام داد، حاکی است حزب مخالف محافظه کار، 22 امتیاز از حزب کارگر پیش است که بالاترین درجه اختلاف ثبت شده در نتیجه نظرسنجی های کامرس در این زمینه است. این نظرسنجی حمایت از محافظه کاران را 46 درصد و حزب کارگر را 24 درصد اعلام کرد. لیبرال دموکرات ها هم 18 درصد رای آوردند.

/ 0 نظر / 4 بازدید