گشت دریایی هواپیماهای " پی تری اف" در رزمایش بزرگ ارتش

در ادامه رزمایش ولایت 89، امروز عملیات سوختگیری هوایی، لجستیک هوایی و گشت دریایی برای پشتبانی از نیروهای سطحی و زیرسطحی و یگان های زمینی انجام خواهد شد.
امروز در مرحله دیگری از رزمایش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تعداد زیادی از یگان ها و نیروهای رزمایش به صورت هماهنگ عملیات جدیدی انجام می دهند. 

در بخش اول از این عملیات هواپیماهای"اف 4"نیروی هوایی با پرواز بر فراز آسمان مواضع دشمن فرضی را بمباران خواهند کرد.

در ادامه رزمایش با حرکت بالگردهای هوانیروز و شلیک موشک "تاو" اهداف از پیش تعیین شده نابود خواهد شد و در ادامه نیز حرکت قایق های تندرو و تکاورهای دریایی انجام می شود. 

امروز همچنین جنگنده بمب افکن های نیروی هوایی ارتش با عملیات سوخت گیری هوایی برفراز منطقه رزمایش قرار خواهند گرفت.

در این مرحله از رزمایش همچنین ترابری هوایی توسط هواپیماهای "سی 130"و گشت دریایی توسط هواپیماهای "پی تری اف"برای پشتیبانی از نیروهای سطحی، زیرسطحی و یگان های زمینی انجام می شود. 

قابلیت مهم هواپیماهای پی تری اف از جمله شناسایی شناورهای سطحی (زیردریایی) سقف پرواز تا ارتفاع 30 هزار پا، حمل مقادیر بمب، موشک، اژدر، مین دریایی، بمب مخصوص انهدام زیر دریایی و سرعت زیاد 480 مایل در ساعت است که در بین هواپیماهای ملخ دار این هواپیما را به یک هواپیمای استراتژیک اکتشافی و گشتی شناسایی تبدیل کرده است. 

این هواپیما 4 موتور دارد و قادر است با 2 موتور خاموش حدود 22 ساعت بدون سوخت گیری پرواز کند.

در ادامه رزمایش نیروی دریایی ارتش همچنین امروز، اولین بار از هواپیماهای "میراژ" که به فناوری بومی مجهز شده است استفاده خواهد شد.

در رزمایش امروز نیروی دریایی ارتش تعداد زیادی از سران این نیرو و فرماندهان نیروهای دیگر حضور خواهند داشت.

رزمایش بزرگ ولایت 89 به مدت 8 روز و در شش مرحله برگزار می شود.

این رزمایش بزرگ، در منطقه ای به وسعت بیش از 250 هزار کیلومتر در سواحل جنوب شرق ایران از تنگه هرمز تا دریای عمان و از آب های آزاد سواحل هند و پاکستان تا شمال اقیانوس هند، برگزار می شود.

در این رزمایش هشت روزه، یگان های شناوری سطحی در انواع کلاس ها، زیرسطحی های مختلف جمهوری اسلامی ایران، یگان های پروازی، یگان های عملیات ویژه و تفنگداران دریایی حضور دارند. 

قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هوانیروز ارتش و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، یگان های عملیاتی در این رزمایش را پشتیبانی می کنند .

وسعت رزمایش بزرگ ولایت 250 هزار کیلومتر مربع است و در این رزمایش، تاکتیک های نو و متناسب با تهدیدها تمرین می شود.

استفاده از سلاح ها، تجهیزات و فناوری های نوین نظامی و هماهنگی نزدیک میان نیروها، از ویژگی های این رزمایش است و نیروی دریایی ارتش در این رزمایش نشان خواهد داد حضورش در آب های آزاد، بسیار جدی و پیشرفته است.

انواع اژدرها و موشک ها در این رزمایش پرتاب و انواع تاکتیک های سطحی، زیرسطحی، هوایی و زمینی به کارگیری خواهد شد.

در این رزمایش بزرگ، فقط بخشی از اقتدار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نشان داده می شود.

اقیانوس هند، سومین اقیانوس جهان با 73 میلیون کیلومتر مربع وسعت، و یکی از مهم ترین شاهراه ها و گلوگاه های حیاتی دنیا، برای جابه جایی کالا و نفت است.

این اقیانوس سه قاره مهم اقیانوسیه، اسیا و افریقا را به یکدیگر متصل می کند و چهل کشور در کنار این اقیانوس قرار دارند.

از 8 گلوگاه مهم دنیا، 4 گلوگاه به نام های تنگه هرمز، تنگه مالاکا، باب المندب و کانال سوئز در اقیانوس هند قرار دارند و به همین علت کشورهای فرامنطقه ای تنها درپی حضور گسترده خود در این اقیانوس مهم و حفظ منافع نامشروع خود هستند.

ایران حدود 900 کیلومتر مرز آبی با دریای عمان و اقیانوس هند دارد و شمال این اقیانوس و تنگه استراتژیک هرمز، در مرزهای آبی ایران قرار دارد.

حق مسلم جمهوری اسلامی ایران است که در اقیانوس هند حضور جدی داشته باشد تا بتواند امنیت اقتصادی و تجاری خود را حفظ کند، همان گونه که در خلیج عدن حضور دارد.

جمهوری اسلامی ایران، حدود سه هزار کیلومتر مرز دریایی دارد که 800 کیومتر این مرز دریایی با دریای خزر ، 1000 کیلومتر با خلیج فارس و 900 کیلومتر با دریای عمان و شمال اقیانوس هند است.
/ 1 نظر / 191 بازدید
sahar

دوست عزيز سلام وبلاگ بسيار زيبا و عالي داري واقعا لذت بردم . من از وبلاگ نويس هايي مثل شما خيلي خوشم مياد. اگر خواستي منم يه وبلاگ درب و داغون دارم. يه سر بزن . اگر هم خوشت اومد به اسم وبلاگم لينکم کن.ممنونم http://www.dancersite.mihanblog.com